Zmiany cen pamięci RAM oraz dysków SSD w ostatnich miesiącach prezentują się niczym sinusoida. Warto ją śledzić, aby podejmować świadome decyzje zakupowe. Osoby planujące zakup tych komponentów w najbliższym czasie powinny wsłuchać się w najnowsze doniesienia analityków. Ceny pamięci RAM i ceny dysków SSD bardzo długo spadały, ale niebawem ma nastąpić odczuwalne odbicie. Jeśli chciałeś kupić któryś z wymienionych podzespołów, pospiesz się.
Ceny pamięci RAM i dysków SSD mają wzrosnąć
Kilkukrotnie na przestrzeni 2023 roku pisaliśmy o nadpodaży pamięci DRAM i NAND, która doprowadziła do gwałtownego spadku cen pamięci masowych i pamięci RAM. O ile w ciągu minionych miesięcy sugerowaliśmy wstrzymanie się z zakupem z ciągle spadającymi cenami, to teraz nastał idealny moment na skorzystanie z obniżek. Później w tym roku taniej już nie będzie.
W następstwie cięć produkcji przez producentów ceny pamięci RAM i dysków SSD zaczęły się stabilizować. Według analityków prawdopodobnie wzrosną one w okresie świątecznym, choć proces ten rozpocząć się może już na dniach.
Podobnie jak komputery stacjonarne, komponenty komputerowe, w tym pamięci NAND i DRAM, odnotowały znaczny spadek sprzedaży i nadpodaż w następstwie wcześniejszego boomu pandemicznego. Od stycznia tego roku nastąpił spadek cen dysków SSD o ponad 30 procent (!), ale tendencja zmienia się, a branża wraca do normy. Ceny pamięci DRAM zaczęły mocno spadać latem, a teraz znowu pójdą w górę.
Tajwański dziennik United Daily podaje, że firmy takie jak Adata, Phison i Teamgroup odnotowały pozytywne wyniki za trzeci kwartał po ograniczeniach produkcji. Dyrektor generalny Phison przypisuje imponujące ostatnie zyski firmy 60-procentowemu wzrostowi dostaw modułów SSD w porównaniu z rokiem poprzednim.
Będzie drożej. O ile?
Adata przewiduje, że ceny pamięci DRAM i NAND mogą wkrótce wzrosnąć o 10–15 procent. TrendForce przewiduje podwyżkę cen pamięci DRAM w czwartym kwartale na poziomie od trzech do ośmiu procent. Ceny pamięci RAM DDR5 wzrosną w tym właśnie zakresie, a ceny DDD4 nie zmienią się lub wzrosną o 5 procent. Główną przyczyną może być pojawienie się nowych procesorów. Oczekuje się podobnego ruchu w przypadku pamięci DRAM serwerowej, mobilnej i graficznej.
Źródło: United Daily