Prosty gaming oszczędny energetycznie? Tak, z GeForce MX
Częściowa specyfikacja nadchodzącego GeForce MX450 / foto. Nvidia
W gorszej sytuacji są użytkownicy, którzy koniecznie chcą mieć ultrabooka lub po prostu oszczędny energetycznie sprzęt o bardziej standardowej grubości i wadze z niskonapięciowymi mobilnymi CPU. Niektórzy producenci wrzucają niższe „zwykłe” mobilne karty graficzne, ale chcąc iść z duchem możliwości oszczędnych energetycznie chipów, optymalniejszym rozwiązaniem jest seria Nvidia GeForce MX. Można ją w pewnym sensie porównać do niskonapięciowych procesorów mobilnych, bo także odznacza się mniejszym apetytem na energię elektryczną i niższymi wymaganiami w kwestii chłodzenia.
Nvidia GeForce MX450 i jeszcze więcej mocy
Grafiki z tej linii nie są demonami wydajności, ale pozwalają już na jakieś podstawowe prawdziwe granie. Przykładowo jeden stary popularny model miał podobne możliwości do desktopowego GeForce 1030. Obecny flagowy MX350 jest zbliżony specyfikacją do GeForce 1050, choć z racji pewnego przycięcia oferuje nieco niższą wydajność. Nvidia zapowiedziała już następcę w postaci GeForce MX450.
Ciężko już teraz powiedzieć, jaką konkretnie będzie miał wydajność, ale na pewno lepszą niż dotychczasowe topowe modele MX. Producent chwali się obsługą takich technologii związanych z możliwością renderowania grafiki jak DirectX 12 (i to w wersji 12.1), Vulkan 1.2, OpenGL 4.6 czy OpenCL 1.2. Ponadto Nvidia Optimus, Nvidia CUDA, Nvidia GPU Boost czy PCIe 4.0. GeForce MX450 będzie pracować na pamięciach GDDR5 lub GDDR6 (w zależności od wyboru producenta laptopa). W swoim komunikacje Nvidia nie przekazywała informacji o ilości pamięci, ale zapewne będzie to 2 GB, co znów będzie pewnym wąskim gardłem układu.
Laptopy z MX450 już tej jesieni
Kiedy możemy spodziewać się debiutu konstrukcji? Nvidia zapewnia, że laptopy wiodących partnerów OEM powinny być dostępne już w październiku tego roku. Zapewne poza zwykłą chęcią rozwoju, prace nad nowym układem były podyktowane coraz większym postępem zintegrowanych kart graficznych. W końcu AMD i Intel nie śpią, a szczególnie niebiescy w ostatnim czasie zauważalnie zwiększyli moc wbudowanych GPU, więc potrzeba zauważalnej różnicy, aby konsumenci tego segmentu chcieli wybrać dodatkowy układ od Nvidii.
Zobacz również: GPU AMD z większą awaryjnością niż GeForce. Czerwoni dostają głównie przez Powercolor
Źródło i foto: Nvidia