Jeszcze kilka lat temu baterie w smartfonach wytrzymywały mniej niż jeden dzień. Dzisiaj na szczęście producenci przykładają wagę do tego, jak długo działa urządzenie na jednym ładowaniu. Dzięki pojemnym bateriom mamy spory wybór urządzeń, które zapewnią nawet dwa dni pracy na jednym ładowaniu, a technologie szybkiego ładowania pozwalają w tej chwili napełnić akumulator nawet w 70% w zaledwie 30 minut. Jest jednak nadzieja, że już niedługo czas działania jeszcze się wydłuży.
Pewien chiński startup zapowiedział, że udało mu się opracować sposób masowej produkcji baterii półprzewodnikowych. Firma Qing Tao Energy Development Co. pochodząca z technologicznego Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie zapowiada, że już uruchomiła linię produkcyjną we Wschodnich Chinach i jest gotowa produkować akumulatory o łącznej mocy 100 MWh rocznie.
Jest to dość zaskakujące – do tej pory nikt nawet nie był blisko opracowania akumulatorów półprzewodnikowych, a wizja ich masowej produkcji wydawała się bardzo odległa. Tymczasem nie dość, że QTED je stworzyło, to jeszcze zapowiada, że niedługo rozpocznie produkcję (na co czasem trzeba czekać kilka lat od opracowania projektu!).
Firma stawia sobie wysoko poprzeczkę i planuje wyprodukować baterie o łącznej pojemności 700 MWh do 2020 roku. Ich wydajność ma być 30% większa niż dotychczas. Gęstość energii ma wynieść 400Wh/kg, do tej pory natomiast było to około 250-300Wh/kg.
Nie znamy niestety żadnych szczegółów takich jak konkretna data rozpoczęcia produkcji, albo koszt jednego akumulatora.
Źródło: GSMArena