Cisco wycofując się z Rosji zastosowało autodestrukcję

Maksym SłomskiSkomentuj
Cisco wycofując się z Rosji zastosowało autodestrukcję
Cisco to jedna z firm, które wycofały się z Rosji w związku z agresją wojskową tego kraju w Ukrainie. Jak się teraz okazuje, podmiot ten dokonał wyjścia z rynku tak radykalnego, jak prawdopodobnie żaden inny. Cisco dosłownie wczytało protokół autodestrukcji. Wszystko po to, aby Federacja Rosyjska nie mogła zagarnąć żadnych dóbr należących do korporacji.

Cisco zniszczyło cały swój sprzęt w Rosji

Taktyka spalonej ziemi polega na niszczeniu dosłownie wszystkiego, co może być przydatne na wojnie stronie przeciwnej. Podobne podejście do sprawy, choć oczywiście nie w wydaniu militarnym, zabronionym przez prawo międzynarodowe, zastosowała firma Cisco, opuszczając rynek rosyjski. Jak podaje rosyjska agencja informacyjna TASS, Cisco w styczniu 2023 roku zniszczyło swój sprzęt warty 23,5 miliona dolarów, czyli ok. 100 milionów złotych.

Raport TASS wskazuje, że sprzęt biurowy, pojazdy, a nawet meble zostały zniszczone, gdy amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne wycofywało się z Moskwy. Zniszczono części zamienne do sprzętu znajdującego w Rosji, próbki demonstracyjne oraz całe mienie rosyjskiego oddziału Cisco. Decyzję podjęto rzekomo jeszcze w sierpniu ubiegłego roku. Cisco ponoć obawiało się, że sprzęt wpadnie w ręce Rosjan, którzy mogą na nim zarobić.

komputer

Źródło: Canva Pro

W raporcie finansowym, opublikowanym 28 stycznia 2023 roku, firma odpisała aktywa o wartości 67 mln dolarów, w tym części zamienne już importowane do Rosji, a także meble i samochody. Stało się tak po przeprowadzeniu oceny ryzyka swoich aktywów już w I kwartale 2022 roku. Nie ma w nim wzmianki o zniszczonym sprzęcie, ale…

Prawo rosyjskie zezwala na odliczenia podatkowe z tytułu amortyzacji. Jednym słowem: Cisco zdemolowało swoje biura i zamierza niejako obciążyć za ten przywilej rosyjski skarb państwa.

Należy zaznaczyć, że Cisco odnotowało przychody w wysokości 13,592 mld dolarów i dochód netto w wysokości 2,773 mld dolarów w drugim kwartale roku fiskalnego 2023. Z tego powodu sprzęt o wartości 23,5 mln dolarów i różne aktywa o wartości 67 mln dolarów to stosunkowo niewielkie sumy pieniędzy.

Cisco nie skomentowało doniesień.

Źródło: TASS

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.