Co zamiast Steam Deck? GPD Win Max 2021 odpali gry będąc pełnoprawnym PC na Windowsie

Jan DomańskiSkomentuj
Co zamiast Steam Deck? GPD Win Max 2021 odpali gry będąc pełnoprawnym PC na Windowsie

{reklama-artykul}Od czasu zapowiedzi przenośnego minikomputera do gier w formie konsoli handheld od Valve, czyli Steam Deck, gracze zaczęli mocniej rozważać możliwość takiego typu rozgrywki. Valve ze swoim Steam Deckiem wcale nie było pierwsze. Są wręcz firmy, które specjalizują się w komputerach tego typu. Na pewno najbardziej znany jest GPD i jego seria GPD Win. Edycja Max dostała kolejne usprawnienia.

GPD Win Max 2021 jak Steam Deck, ale z klawiaturą, touchpadem i Windowsem 10

Już wiosną pisaliśmy o zapowiedzi GPD Win Max 2021 z nowszymi układami, w typ pierwszy raz w historii procesorem od AMD (wcześniej były jednorazowe przymiarki do czerwonych, ale finalnie znów postawiono na Intela), jednak dopiero od relatywnie niedawna można go zamówić w przedsprzedaży na Indiegogo. Pokrótce to podobnie jak Steam Deck minilaptop o konstrukcji zbliżonej do przenośnej trzymanej w rękach konsoli do gier. Jednak GPD wyglądem bardziej przypomina tradycyjny komputer przenośny niż propozycja Valve. Poza wbudowanym gamepadem oferuje też klawiaturę i touchpada, czego brak u Valve. Poza tym pracuje pod kontrolą Windowsa 10, a nie specjalnej edycji Linuxa zintegrowanej ze Steam.

GPD Win Max 2021

Nowy GPD Win Max 2021 to gamingowy minilaptop z wbudowanym gamepadem / Foto: GPD Win @ Indiegogo

Tym razem sercem urządzenia może być Intel Core i7-1195G7 z grafiką Iris Xe 96EU lub AMD Ryzen 7 4800U z Radeon 8 Graphics. Pozostała specyfikacja, to 8 calowy dotykowy ekran IPS 1280 x 800 px o pokryciu 90 proc. przestrzeni barw DCI-P3, 16 GB LPDDR4x 4266 MHz Dual Channel, 1 TB SSD NVMe M.2, dwa wentylatory, wbudowany gamepad z układem przycisków zgodnym z Xbox, touchpad, klawiatura, HDMI, dwa duże porty USB 3.2 Gen 1, dwa USB4 typu C (lub USB 3.2 Gen 2 typu C w przypadku wersji z AMD), slot na karty microSD, WiFi 5 ac, Bluetooth 4.2, przewodowa sieć Gigabit Ethernet i bateria 57 Wh (dołączony adapter zapewnia 20 V przy 3,25 A).

Nowy GPD Win Max 2021 odpali niemalże każdą zaawansowaną grę

Jak można wywnioskować ze specyfikacji, ładowanie odbywa się poprzez USB-C i w dodatku jest zgodne z każdym zasilaczem czy powerbankiem pracującym w standardzie USB PowerDelivery 2.0 lub 3.0. Co ciekawe, edycja z Intelem umożliwia podłączenie zewnętrznej karty graficznej w obudowie (tak zwane eGPU) przez USB4 (zgodne z Thunderbolt), aby jeszcze mocniej polepszyć wydajność amszyny pod kątem GPU.

GPD Win Max 2021

Lista działających gier (nawet, jeśli część tylko z „konsolowymi” 30 FPS) jest imponująca / Foto: GPD Win @ Indiegogo

Firma chwali się, że GPD Win Max 2021 obsłuży ogrom popularnych gier AAA o zaawansowanej grafice. Oczywiście często przy mocno obciętych ustawieniach graficznych, a dodatkowo liczbę klatek polepsza stosunkowo niewielka jak na dzisiejsze czasy rozdzielczość HD, choć dla laptopa z ekranem 8 cali nie wydaje się problematyczna. Na liście z podanymi konkretnymi wynikami płynności animacji można znaleźć chociażby Red Dead Redemption 2, Metro Exodus, Assassin’s Creed Valhalla, Wiedźmina 3, Microsoft Flight Simulator 2020 czy Death Stranding.

Intel i AMD w GPD Win Max 2021 w tej samej cenie

Zamówienia przedpremierowe można składać w tym miejscu na dedykowanej stronie Indiegogo. GPD Win Max 2021 zarówno z Intel Core i7-1195G7 jak i z AMD Ryzenem 7 4800U kosztują po 8742 dolary hongkońskie (wg przelicznika ze strony 4364 złotych). Niezależnie od procesora i wbudowanej karty graficznej, cena nie ulega zmianie. Paczki z nowymi GPD Win Max 2021 mają być nadaje już w październiku. GPD zaznacza, że cena jest niższa o 124 dolary amerykańskie (około 480 złotych) od późniejszej z regularnej sprzedaży, a wysyłka jest darmowa.

Zobacz również: Xbox Series S i X dzięki prostemu modowi ze standardowymi SSD M.2 PCIe

Źródło i foto: GPD Win @ Indiegogo

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.