UOKiK poinformował o dalszym etapie postępowania przeciwko spółce Dell. Tym razem doczekaliśmy się publikacji stosownej decyzji prezesa urzędu – zobowiązał on producenta do zmiany modelu sprzedaży. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to znacznie ułatwione życie będą mieć nie tylko przeciętni konsumenci, ale i autoryzowani sprzedawcy. Niedostosowanie się do wymogów poskutkuje nałożeniem wielomilionowej kary.
UOKiK bierze się za niesprawiedliwe praktyki firmy Dell
Regularnie mamy do czynienia z podejmowaniem stosownych działań przez UOKiK. Ostatnio byliśmy świadkami komunikatu dotyczącego kar za publikowanie fałszywych opinii za pośrednictwem Google. Przyszedł też najwyższy czas na ukaranie firmy PayPal oraz wszczęcia postępowanie wobec polskiego oddziału Xiaomi. Niedawno też użytkownicy zgłosili nieprawidłowości w polityce Apple.
- Sprawdź także: Zmowa cenowa na rynku ekspresów do kawy? RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert na celowniku
Przeprowadzone dopiero postępowanie przeciwko spółce Dell dotyczyło przede wszystkim „podejrzenia zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję z dystrybutorami hurtowymi i autoryzowanymi sprzedawcami”. Całość rozchodzi się o przydzielanie transakcji do konkretnych sprzedawców. Sporo firm i instytucji nie miało więc sposobności przejrzenia i porównania wielu ofert, a następnie wyboru tej najkorzystniejszej. UOKiK wymienia: komputery, laptopy, myszki, serwery, pamięci masowe, macierze dyskowe, usługi w chmurze czy narzędzia pozwalające chronić wrażliwe dane.
Dotychczasowy system sprzedaży miał „uniemożliwiać pozostałym partnerom handlowym przedstawienie konkurencyjnych ofert cenowych temu samemu klientowi”. Tego typu praktyki pozbawiały przedsiębiorstwa możliwości zakupu marki Dell po atrakcyjnych cenach. Dlatego też prezes UOKiK postanowił wydać decyzję nakazującą zmianę polityki. Niedługo ma nadejść koniec wykonywania kroków ograniczających konkurencję.
Zmiany pomogą sprzedawcom oraz kupującym
Wkrótce więc autoryzowani sprzedawcy nie będą musieli uzyskać zgody Dell, by podpisać umowę z konkretnym klientem – zniknie też wymóg podawania nazwy podmiotu końcowego. Dystrybutorzy mają również otrzymać rabat na tę samą transakcję poza zamówieniami publicznego – procesowi towarzyszy będą przejrzyste kryteria. Wszyscy sprzedawcy z kolei zyskają jednakowy poziom rabaty dla transakcji w przetargach publicznych. Dzięki temu o jedno zamówienie będzie konkurować kilka podmiotów, co zwiększy ofertę dostępną dla klientów.
Dell ma jeszcze 6 miesięcy, by wprowadzić nowe zasady sprzedaży. Gdy tak się stanie, to UOKiK przeanalizuje zgodność z wydanym oświadczeniem. To jednak nie wszystko. Polski urząd ukarał Dell za „udzielenie nieprawdziwych informacji w trakcie trwania postępowania wyjaśniającego”. Wskutek tego nałożono karę w wysokości 6 milionów złotych.
- Przeczytaj również: UOKiK wszczął postępowanie w sprawie Steam i PlayStation Store
Niepokojące jest jednak to, że każda wydana decyzja jest na ten moment nieprawomocna. Dell może więc odwołać się do sądu. Czas pokaże jak ta sprawa się zakończy.
Aktualizacja (15.10.2024, godz. 15:11):
Otrzymaliśmy stanowisko firmy Dell Technologies w sprawie poruszonej na łamach tego artykułu:
Firma Dell, w drodze porozumienia z Prezesem UOKiK, zobowiązała się do nieznacznej modyfikacji swojego systemu rejestrowania przez Partnerów prospektów handlowych. Jesteśmy głęboko przekonani, że nasz model dystrybucji jest zgodny ze wszystkimi polskimi i europejskimi wymogami prawnymi.
Etyka i zgodność z prawem leżą u podstaw całej naszej strategii, która opiera się na podejściu zorientowanym na klienta.
Firma Dell w pełni współpracowała z Prezesem UOKiK od kwietnia 2019 r. i dołożyła wszelkich starań, aby znaleźć i udostępnić organowi całą powiązaną ze sprawą dokumentację oraz udzielić wszelkich żądanych wyjaśnień. Zweryfikowaliśmy dziesiątki tysięcy dokumentów, bardzo wiele z nich przekazaliśmy Prezesowi UOKiK. Proaktywnie oferowaliśmy również dalszą pomoc i dodatkowe informacje. Mimo tego, Prezes UOKiK zdecydował o nałożeniu na firmę kary pieniężnej. Analizujemy uzasadnienie tej decyzji Prezesa UOKiK.
Biuro Prasowe Dell Technologies Polska
Źródło: UOKiK / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@danielbuhat)