Dlaczego nie da się drukować i skanować pieniędzy na komputerze?

Maksym SłomskiSkomentuj
Dlaczego nie da się drukować i skanować pieniędzy na komputerze?

Niektórzy Polacy natchnieni historią 40-latka z Jawora mogą zapragnąć z ciekawości wydrukować na swojej drukarce polskie pieniądze. Ktoś może wpaść na pomysł, aby włożyć banknot do skanera i spróbować go zeskanować. Dla osób tych niemałym zaskoczeniem będzie to, że obie te czynności nie będą możliwe. Dlaczego nie da się drukować i skanować pieniędzy na komputerze? Ma to dość proste uzasadnienie.

Dlaczego nie da się drukować i skanować pieniędzy na komputerze?

Nowoczesne drukarki domowe oferują wydruki w naprawdę wysokiej jakości. Niejeden śmiałek wpadnie na głupi pomysł skanowania i drukowania pieniędzy, który zakończy się dla niego długą odsiadką. Aby zapobiec łamaniu prawa, ale też przestrzec przed takimi pomysłami, drukowanie i skanowanie pieniędzy na komputerze nie jest możliwe, a przynajmniej w odniesieniu do wielu walut. Wśród nich są złotówki oraz euro. 

Na banknotach NBP drukowanych przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych jest sporo zabezpieczeń. Niektóre zapobiegają próbom skanowania i drukowania. Charakterystyczne „kółeczka” (EURion) Narodowy Bank Polski dodał w 2014 roku.

W niektórych przypadkach urządzenie skanujące i drukujące odmówią „prac” nad banknotem. W innych przypadkach wydruki mogą mieć pasy, uniemożliwiające wydruk realistycznej kopii. Dopiero zakrycie znaków EURion pozwoli w większości przypadków wydrukować pieniądze.

Niewielu zdaje sobie też sprawę z tego, iż NBP ma prawa autorskie do banknotów, przez co drukowanie i skanowanie pieniędzy narusza prawo własności intelektualnej. Dopuszczalne jest jednocześnie wykonywanie kopii o 25 procent większych lub mniejszych od oryginału z dopiskami takimi jak „WZÓR” lub „REPRODUKCJA”. Te muszą być czytelne.

Zabezpieczenie EURion na polskim banknocie 500-złotowym
Zabezpieczenie EURion na polskim banknocie 500-złotowym. | Wzór: PWPW

Na koniec uczulam, że kserowanie pieniędzy jest tożsame z ich podrabianiem. W naszym kraju za wprowadzanie do obiegu fałszywych pieniędzy grozi kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. Nigdy nie próbujcie tego robić, nawet w ramach żartu lub celem stworzenia kolejnego nieśmiesznego „pranka”.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.