Sony PlayStation 5 tylko z szybkimi nośnikami SSD PCIe 4.0, ale na razie tylko w becie
No… Nie do końca. Chodzi wyłącznie o stan po aktualizacji beta dostępnej dla wybranych regionów. Niestety Polska się do nich na razie nie zalicza. Jednak to już spory krok i gracze z naszego kraju z normalnie włączonymi ustawieniami regionalnymi czy po prostu wszyscy, którzy liczą na użytkowanie dopiero z regularnym standardowym wydaniem firmware, także mają o wiele bliższą niż dalszą drogę do cieszenia się z dołożenia SSD. Jednak nie należy zapominać też o wymaganiach, które nakłada Sony.
Konsola wspiera wyłącznie SSD M.2 NVMe (brak obsługi SSD M.2 SATA) w formatach 2230, 2242, 2260, 22110 i najpopularniejszym 2280 o pojemnościach od 250 GB do 4 TB. Gniazdo pracuje w standardzie PCIe 4.0 x4, a samo Sony zaleca modele o sekwencyjnej szybkości odczytu 5500 MB/s lub jeszcze większej. Ponadto zaznacza, że przydałby się radiator do lepszego odprowadzania ciepła. Można skorzystać z dysków o fabrycznych modułach chłodzenia lub samemu dołożyć takowy, ale pamiętając o dostępnym wolnym miejscu w slocie, tak jak zostało to wyjaśnione na grafikach pomocy. Nie każdy odpromiennik ciepła się zmieści.
Chcesz rozszerzyć pamięć PS5 o wewnętrzny SSD? Niestety nie posłużysz się budżetowym nośnikiem
Obraz jaki dają nam wymagania na zalecane nośniki dla Sony PS5 mówi o niezbyt tanich konstrukcjach. SSD zaszyty standardowo w konsoli ma bardzo dobre parametry, więc także dokładany przez użytkowników we własnym zakresie raczej nie powinien być kiepskim i wolnym (jak na ten segment sprzętu) SSD. Niemniej firma zastrzega, że nie wszystkie modele zgodne ze specyfikacją będą działać z konsolą.
Jeżeli chcemy mieć pewność, to pierwszym certyfikowanym do pracy z Sony PlayStation 5 nośnikiem SSD jest Seagate FireCuda 530 w wariantach z radiatorem i bez niego. Choć w drugim przypadku powinno się dodatkowo dokupić taki moduł. Wkrótce SSD Seagate FireCuda 530 zacznie pojawiać się w sklepach, a jego maksymalne szybkości odczytu mają dochodzić nawet do 7300 MB/s. Wracając jeszcze na chwilę do samego Sony PlayStation 5, przynajmniej sama procedura nie należy do trudnych. Aby dołożyć SSD M.2 NVMe należy zdjąć boczny panel i po prostu wstawić oraz dokręcić nośnik w slocie. Podobnie jak w przypadku komputera stacjonarnego czy laptopa.
Zobacz również: Gracz przez 4 lata korzystał ze zintegrowanej grafiki zamiast GeForce, bo… źle wpiął HDMI
Źródło i foto: Sony / Seagate / finder