GMK z kolejnymi mini PC linii NucBox, firma zastosowała nowszy i lepszy procesor Intela
Jego pierwszy NucBox podobnie jak poprzednie wymieniane urządzenia bazuje na czteorordzeniowym Celeronie J4125. Niedawno firma zaprezentowała GMK NucBox 3 z bardzo podobnymi parametrami, ale z racji większej obudowy (choć wciąż z mini PC, ale przypominającej już nieco większe produkty z linii Intel NUC) mógł mieć więcej portów, wbudowany Ethernet czy wymienny nośnik M.2 SSD. Firma GMK widać nie zwalnia tempa i stworzyła kolejny NucBox 5. Jest w zasadzie jednocześnie lepszy od jedynki jak i trójki.
Wymiarami znajduje się gdzieś pomiędzy obiema konstrukcjami, ale ma formę kostki jak pierwszy Nuc Box czy PC od Chuwi i Pantery. Zaopatrzono go w jeszcze nowszy i aktywnie chłodzony procesor Intel Celeron N5105 z serii Jasper Lake (bazuje na 11 generacji Intela) wykonany w 10 nm procesie technologicznym. Ma TPD na poziomie 10 W, 4 rdzenie bazowo taktowane do 2,0 GHz, a w trybie zwiększonej wydajności do 2,9 GHz. Jego grafika Intel UHD Graphics z 24 jednostkami EU ma podstawowy zegar na poziomie 450 MHz, ale może podbić go do 800 MHz. Jest sparowany z 8 GB RAM (DDR4 LPDDR4x 2933 MHz) i 256 lub 512 GB SSD M.2.
GMK NucBox z łatwą rozbudową SSD, zestawem portów i nowoczesnym WiFi oraz Bluetooth
Co ważne mamy dostęp do aż dwóch gniazd M.2 (zgodnych z modelami SATA i PCI-Express NVMe), więc możemy dodać lub wymienić nośniki. Są nieco krótszego typu. Nie podano wymiarów, ale na oko to M.2 2242 (najpopularniejsze są 2280). W takim razie gniazdo powinno być zgodne także z jeszcze mniejszymi typu 2230. Nie powiedziano tego wprost, ale bardzo możliwe, że można też dołożyć RAM. W specyfikacji widać zapis „max 12 GB”, a przecież GMK oferuje swój komputer tylko w wersji 8 GB RAM.
Producent zaopatrzył mini PC GMK NucBox 5 w nowoczesne dwuzakresowe WiFi 6 ax, Bluetooth 5.2 i szereg portów: 3 x USB-A 3.2, 2 x HDMI 2.0 (obsługujące 4K przy 60 Hz), przewodową kartę sieciową Gigabit Ethernet, gniazdo kart pamięci microSD, port audio minijack (na słuchawki z mikrofonem lub głośniki), wtyk USB-C jako zasilanie (12V 3A). Sprzęt ma wymiary 72 x 72 x 44,5 milimetry i waży 204 gramy. Na jednym zdjęciu jest porównany wymiarami do iPhona i jego szerokość wypada bardzo podobnie do tej z telefonu. Jest kompatybilny z systemami z rodziny Linux i Windows (czy innymi jak np. FreeBSD), ale fabrycznie oferowany jest z preinstalowanym Windowsem 11 Home.
Niewielki i energooszczędny mini PC do wszystkich codziennych zadań
8 GB RAM i obecność Celerona N5105 ze zintegrowaną grafiką nie gwarantują ogromnej wydajności dla stawiania wielu maszyn wirtualnych, zaawansowanych obliczeń symulacji, renderowania wideo, zabawy w lokalnie odpalanych najnowszych wymagających grach 3D czy innych mocno obciążających zadań. Jednak do pracy biurowej, przeglądania zasobów sieci, oglądania filmów (w tym w 4K), mniej wymagającej obróbki zdjęć, grania w chmurze (np. przez GeForce Now, Google Stadia lub Microsoft Xbox Cloud Gaming) czy mniej wymagających lub starszych tytułach lokalnie, powinien się spokojnie nadać. A co ważne zabierze wtedy mniej miejsca na biurku (można go też przymocować do ekranu uchwytem VESA) i pobierze o wiele mniej energii elektrycznej.
Komputer GMK NucBox 5 można zamawiać na stronie producenta. Edycja z 8 GB RAM i 256 GB SSD w cenie 329,99 dolarów (około 1320 złotych), a 8 GB RAM z 512 GB SSD za 409,99 dolarów (mniej więcej 1640 złotych). Ceny zawierają darmową wysyłkę i opłatę uwzględniającą procedurę opłaty podatków w Unii Europejskiej dla towarów spoza wspólnoty (przynajmniej według firmowego sklepu GMK).
Zobacz również: Polska premiera realme 4K TV Stick. Konkurent Xiaomi Mi Box i Chromecast 4.0
Źródło i foto: GMK / własne