Do polskich szkół ruszają dostawy darmowych laptopów dla uczniów

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Do polskich szkół ruszają dostawy darmowych laptopów dla uczniów

Dziś podczas konferencji prasowej ministrowie Przemysław Czarnek i Janusz Cieszyński podsumowali dotychczasowe działania dotyczące zakupu laptopów dla czwartoklasistów i projektu „Laptop dla nauczyciela”. Dowiedzieliśmy się, że do końca września bezpłatne laptopy dotrą do 290 tys. 64 uczniów z 50 regionów, w których rozstrzygnięto przetargi.

Laptopy dla czwartoklasistów

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że rząd realizuje kompleksowe działania, których celem jest budowanie cyfrowej szkoły i podnoszenie kompetencji cyfrowych młodych ludzi.

Ponad 290 tys. urządzeń trafi do uczniów klas czwartych szkoły podstawowej (publicznych i niepublicznych) jeszcze we wrześniu. Ministerstwo planuje, że pozostałe przetargi będą rozstrzygnięte w pierwszej połowie września.

Darmowy laptop dla ucznia z grawerunkiem
Darmowy laptop dla ucznia z grawerunkiem / foto. Ministerstwo Edukacji i Nauki

Łącznie na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów budżet państwa w tym roku wyda ponad miliard zł.

Rozpoczynamy nowy rozdział w edukacji polskich uczniów, którego założeniem jest wyrównywanie szans i wzmacnianie kompetencji cyfrowych. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem: rozstrzygnięto przetargi w większości z 73 regionów, wyłoniono konkretne modele laptopów, które trafią do rąk uczniów.

– powiedział minister Janusz Cieszyński, przedstawiając działania związane z przekazywaniem laptopów dla uczniów.

Ministerstwo zapowiada, że sprzęt będzie stałym elementem polskiego systemu oświaty. Program zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych, talentów i zainteresowań.

Wybrano laptopy różnych marek

Wszystkie laptopy, bez względu na model i producenta, muszą spełniać określone wymagania techniczne określone w nowelizacji rozporządzeniu MEiN z 28 grudnia 2022 r. w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania.

Do przetargu zakwalifikowało się 13 firm, które zaproponowały 6 modeli laptopów:

  • Lenovo V15 G3 IAP CTO,
  • HP ProBook 440 G9,
  • Dell Latitude 3540,
  • ASUS ExpertBook B1502CBA,
  • Acer TravelMate P215-54,
  • ACER TMP214-54.

Rodzice i szkoła będą mogli zdecydować o instalacji dodatkowego oprogramowania. W ramach programu „Laptop dla ucznia” rząd ma zagwarantować także dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych i bezpłatnych wersji elektronicznych podręczników.

Co z gwarancją na sprzęt? Komputery objęto 36-miesięczną gwarancją, która zakłada obowiązek reakcji dostawcy w ciągu jednego dnia od zgłoszenia awarii. Naprawa powinna być zrealizowana w ciągu 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia, a jeśli będzie to niemożliwe, uczeń otrzyma sprzęt zastępczy. Usługa gwarancyjna będzie świadczona w systemie door-to-door. Rodzice nie będą więc musieli zawozić sprzętu do serwisu – przyjedzie kurier i odbierze paczkę, dostarczając ją bezpośrednio do odbiorcy.

Z projektu rozporządzenia dowiadujemy się, że laptop przekazany uczniowi stanowi własność jego rodziców. Trzeba będzie podpisać specjalną umowę, w której znajdzie się zapis, że laptop nie może być przedmiotem jakichkolwiek czynności rozporządzających w okresie 5 lat od dnia przyjęcia sprzętu na własność przez rodzica ucznia.

Rodzic, który nie będzie chciał przyjąć laptopa na własność, będzie mógł podpisać umowę użyczenia i zwrócić sprzęt po okresie 5 lat.

Laptop dla nauczyciela

W październiku rusza także program „Laptop dla nauczyciela”, w ramach którego nauczyciele otrzymają bony o wartości 2,5 tys. zł na zakup laptopów – będą mogli kupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki


Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.