SSD SATA vs M.2 PCIe NVMe
SATA to technologia starsza, ale nadal powszechna dyski półprzewodnikowe zamknięte w obudowach 2,5-calowych mogą zapisywać i odczytywać dane z maksymalną prędkością 550 MB/s – kilkukrotnie szybciej niż dyski HDD (talerzowe, mechaniczne). Dyski te podłącza się do zasilania oraz złącza SATA na płycie głównej komputera.
M.2 NVMe to format nowszy, bardziej kompaktowy, korzystający z interfejsu PCIe, dzięki któremu może uzyskiwać prędkości do 7800 MB/s (PCIe 4.0) lub ok. 3500 MB/s (PCIe 3.0). Nośniki te zasilane są z gniazda, pomagającego też przesyłać dane.
W skrócie: magistrala PCIe pozwala na szybszy transfer danych niż standard SATA III.
Jaki dysk do laptopa?
Starsze laptopy z reguły wyposażone są jedynie w starszy interfejs SATA lub nawet mSATA, a te nowsze pozwalają już na podłączenie dysku M.2 SATA lub M.2 PCI Express NVMe. W starszym laptopie możesz zatem zainstalować dysk SSD 2,5″ SATA, a w nowym komputerze stacjonarnym lub laptopie dysk M.2 2280 PCI Express (3.0 bądź 4.0) NVMe. Co ważne, dysk PCIe 4.0 można zamontować do slotu PCIe 3.0. Będzie jednak oferował wolniejszy transfer danych.
Przewagą technologii SSD SATA są wyłącznie ceny. Nośniki o pojemności 512 GB da się kupić za ok. 120 złotych. Dyski SSD M.2 są droższe, ale różnica w cenie wynosi na ogół kilkadziesiąt złotych dla mniejszych pojemności. Jednym słowem: jeśli wiemy, że nasz komputer posiada gniazdo M.2 zarezerwowane na dysk SSD PCIe NVMe, właśnie po takowy model najlepiej jest sięgnąć, o ile pieniądze nie są przeszkodą.
Źródło: inf. prasowa Hikvision