Podczas gdy w Polsce nadal trwa dyskusja na temat wprowadzenia zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach, w niektórych krajach na świecie ten już obowiązuje. Przykładami są m.in. Grecja, Włochy i Portugalia, do których niebawem dołączą kolejne państwa. Na podobny krok zdecydowała się właśnie prestiżowa szkoła męska Eton College w angielskim Berkshire. Pobierający tam nauki uczniowie muszą zamienić swoje nowoczesne smartfony na najprostsze telefony.
Uczniowie Eton College muszą zamienić smartfony na telefony
Co łączy osobistości takie jak Książę William, Książę Harry, David Cameron, Boris Johnson i Eddie Redmayne? Wszyscy oni uczęszczali do Eton College, jednej z najstarszych w Anglii szkół męskich z internatem. Szkoła założona w 1440 roku przez Henryka VI Lancastera edukuje obecnie nastolatków w wieku od 13 do 18 lat. Od teraz nie będą oni mogli korzystać ze swoich smartfonów. W zamian za nie otrzymają klasyczne telefony marki Nokia.
Rzecznik Eton College w rozmowie z Business Insider przekazał, że szkoła chce znaleźć równowagę między korzyściami a wyzwaniami, jakie technologia niesie dla edukacji. Począwszy od września, nowi uczniowie rozpoczynający naukę w Eton College otrzymają tzw. „dumb phones”, czyli telefony komórkowe umożliwiające wyłącznie wykonywanie połączeń i wysyłanie SMS-ów, bez dostępu do Internetu. Jakby tego było mało, będą mogli z nich korzystać wyłącznie poza godzinami lekcyjnymi.
Na pocieszenie uczniom pozostanie możliwość korzystania z wydanych przez szkołę tabletów Apple iPad, które to jednak mają być wykorzystywane wyłącznie do celów edukacyjnych.
Szkoła już wcześniej nakładała nietypowe zakazy
Nowe zasady dotyczące smartfonów to kolejny krok Eton College w stronę cyfrowego detoksu zapewnianego uczniom. W 2018 roku uczniom pierwszego roku nakazano oddawać smartfony na noc
Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach Zachodu, obserwuje się trend rosnącego zainteresowania zwykłymi telefonami ze strony młodzieży. Nadal nie można tu mówić o rewolucji, ale rosnąca liczba nastolatków lubi od czasu do czasu „odkleić się” od ekranu smartfona.
Źródło: Business Insider, zdj. tyt. kompozycja własna przy wyk. mat. z Canva Pro