Na rynku smartfonów z Androidem coraz trudnej wyróżnić się na tle konkurencji. Są jednak firmy, które podążają własną ścieżką i unikają ścigania się na cyferki, czy ilość wprowadzonych urządzeń na rynek. Zamiast tego liczy się długie wsparcie i łatwa naprawa.
Holenderska firma Fairphone BV ogłosiła niedawno smartfon Fairphone 5, który mieliśmy okazję obejrzeć z bliska podczas tegorocznych targów IFA 2023 w Berlinie. Model ten wyróżnia się modułową konstrukcją oraz bardzo długim wsparciem aktualizacji.
Fairphone 5 zawstydza gigantów
Podczas gdy wielkie koncerny produkujące smartfony skupiają się na kolejnych premierach zapominając często o regularnym wypuszczaniu aktualizacji, Fairphone 5 staje w opozycji do tego trendu.
Smartfon holenderskiej marki to prawdziwy unikat w świecie Androida. Urządzenie można naprawić w zaciszu własnego domu, wystarczy śrubokręt. Nowy model debiutuje dwa lata po wprowadzeniu dobrze przyjętego Fairphone 4.
Fairphone ma jasną ideę – użytkownik otrzymuje możliwość samodzielnej naprawy lub wymiany części telefonu, przyczyniając się w ten sposób do bardziej przyjaznego dla środowiska wykorzystania technologii.
W najnowszym modelu zaimplementowano znaczące usprawnienia względem poprzednika, a nowości obejmują lepszy ekran w technologii OLED, większą baterię, szybszy procesor, 5 lat gwarancji i 8 lat aktualizacji oprogramowania.
Specyfikacja Fairphone’a 5
Za wydajność odpowiada procesor Qualcomm QCM6490 (Octa Core) oraz układ graficzny Adreno 643 GPU. Chipset ten stosowany jest w modelach ze średniej półki, ale co ważne zapewnia wsparcie dla łączności 5G. Inne parametry wyglądają przyzwoicie – na pokładzie znajdziemy bowiem Dual SIM (nanoSIM + eSIM), NFC, Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.2 LE. Jest też złącze USB-C (USB 3.0), 256 GB pamięci masowej w standardzie UFS 2.2 i 8 GB RAM LPDDR4x. Pamięć można rozszerzyć do 2TB.
Ekran to 6.46-calowy panel OLED z odświeżaniem 90 Hz, który chroniony jest szkłem Corning Gorilla Glass 5. Jego jasność maksymalna wynosi 880 nitów, to przeciętny wynik.
Za zdjęcia odpowiada zestaw aparatów:
- 50 MP Sony sensor (IMX 800), ƒ/1.88, autofokus i optyczna stabilizacja obrazu
- 50 MP Sony sensor (IMX 858), Ultra Wide, ƒ/2.2, tryb makro 2,5 cm
- 50 MP przednia kamera do selfie
Na pokładzie nie zabrakło wymienialnej baterii o pojemności 4200 mAh, którą wspiera ładowanie o mocy 30 W. Oczywiście smartfon ma przyjazną konstrukcję, więc wystarczy zdjąć klapkę z tyłu, aby wyjąć baterię i wymienić ją na nową. Podobnie, jak w klasycznych telefonach sprzed lat.
Producent przyjął strategię „zero bloatware”, więc otrzymujemy czystego Androida 13. Użytkownicy mogą liczyć na pięć głównych aktualizacji systemu operacyjnego i 8 lat poprawek zabezpieczeń, z aspiracjami wydłużenia tego okresu do dekady. Miejmy nadzieję, że obietnice te zostaną dotrzymane.
Naprawisz go sam w domu
Producent przewidział 10 części zamiennych do łatwej naprawy. Moduły dostępne są w sklepie internetowym Fairphone i poprzez dystrybucję w całej Europie.
Jak podają przedstawiciele Fairphone, ponad 70% z 14 materiałów użytych w urządzeniu pochodzi albo ze źródeł pochodzących z recyklingu, albo ze źródeł pochodzących z uczciwych wydobyć.
Obudowa uzyskała stopień ochrony IP55, to podstawowe zabezpieczenie przed pyłem i wodą.
Fairphone to ciekawa alternatywa
Wybór na rynku smartfonów jest ogromny, a Fairphone to produkt stworzony dla świadomych konsumentów, którzy nie podążają tylko za specyfikacją czy niską ceną.
Najnowszy model wydaje się solidną propozycją na lata, oczywiście jeżeli nie zależy nam na topowym aparacie czy innych fajerwerkach. To po prostu uczciwy smartfon, którego głównym atutem jest łatwa naprawa i bardzo długie wsparcie aktualizacjami.
Przedsprzedaż Fairphone 5 ruszyła już w Europie, smartfon można zamówić na stronie producenta. Cena? €699 czyli nieco ponad 3100 zł. W ofercie są trzy warianty kolorystyczne (czarny, niebieski i transparentny).
Źródło: mat. prasowe