Nie pomyliliśmy się, zapowiadając jakiś czas temu rychłą premierę komputera rowerowego Garmin Edge 1050. Od opublikowania naszego wpisu minęło zaledwie dziewięć dni, a popularny producent już zaprezentował najnowszą odsłonę zaawansowanego licznika z GPS dla sportowców. Garmin Edge 1050 faktycznie otrzymał imponujący ekran, ale sprzedawany jest przez to w odpowiednio wysokiej cenie.
Garmin Edge 1050 – specyfikacja i nowości
Tym, co z miejsca każdemu rzuci się w oczy w nowym Garmin Edge 1050 jest jego ekran. W końcu mamy do czynienia z 3,5-calowym ekranem o podniesionej do 480×800 rozdzielczości, który wyświetla teraz znacznie żywsze kolory. Producent komunikuje, że jest to „wyświetlacz ciekłokrystaliczny”, czyli LCD, a nie AMOLED jak pierwotnie przewidywano. Niestety, fakt zastosowania takiego panelu oznacza nieco krótszy czas działania na baterii.
Garmin podaje, że czas pracy na baterii Garmin Edge 1050 to maksymalnie 20 godzin, zaznaczając przy tym, że to wynik w „wymagających przypadkach”. W trybie oszczędzania baterii urządzenie może działać maksymalnie 60 godzin. Sprzęt oczywiście obsługuje łączność Bluetooth, ANT+ oraz Wi-Fi i współpracuje ze smartfonami z iOS i Androidem.
Pośród nowości trzeba wymienić tworzenie tras bezpośrednio na urządzeniu, płatności Garmin Pay oraz wbudowany głośnik. Urządzenie teraz będzie w stanie generować dźwięki inne niż tylko „pipnięcia”. Małą rewolucją są kolorowe informacje o rodzaju nawierzchni oraz funkcja planowania tras w oparciu o aktywność – górską, gravelową lub szosową.
Udoskonalono funkcję społecznościową GroupRide. Teraz przyjemniej będzie przemieszczać się w „scyfryzowanej” grupie dzięki udostępnianiu lokalizacji na żywo, alertom o incydentach i predefiniowanym wiadomościom. Są nawet tabele liderów na podjazdach i nagrody rozdawane uczestnikom po jeździe. Novum są ostrzeżenia o zagrożeniach drogowych, pochodzące od innych użytkowników.
Edge 1050 to cała masa zaawansowanych funkcji dla rowerzystów
Garmin Edge 1050 ma rzecz jasna pełną paletę opcji znanych z urządzeń poprzedniej generacji. Da się wgrać na niego darmowe plany treningowe Garmin, odczytać informacje z Fristbeat Analytics dotyczące kondycji, zdrowia i wytrenowania, wyznaczać trasy w oparciu o popularność, czy też dodawać własne pinezki i udostępniać POI. Funkcje ClimbPro i Climb Explore wzbogacono o kolejne zaawansowane dane dynamiki jazdy. Jest tego cała masa – wystarczy zerknąć na oficjalną stronę produktową.
Garmin Edge 1050 jest zgodny z urządzeniami Varia, InReach nadal ma funkcję Livetrack i alarmu rowerowego.
Cena, dostępność
Garmin Edge 1050 w standardowym zestawie – z uchwytem na kierownicę montowanym na płasko, uchwytem standardowym i linką zabezpieczającą – sprzedawany jest w Polsce w cenie 3229 złotych. Bogatszy zestaw z czujnikiem tętna HRM-Dual i rowerowymi czujnikami prędkości i czujnikiem kadencji 2. generacji wyceniono na 3659 złotych.
Źródło: Garmin