Hakerskie tamagotchi jako pilot RF, IR, Bluetooth, NFC, RFID i z innymi funkcjami

Jan DomańskiSkomentuj
Hakerskie tamagotchi jako pilot RF, IR, Bluetooth, NFC, RFID i z innymi funkcjami
{reklama-artykul}Różne formy łączności bezprzewodowej w wielu urządzeniach mogą przyprawić o zawrót głowy. Smart sprzęty oczywiście działają przez WiFi, a czasem Bluetooth lub dedykowane interfejsy (które później i tak łączą się z siecią lokalną za sprawą jakiegoś mostka), ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poza tym mamy np. NFC, łączność radiową z najpopularniejszym 433 MHz, karty RFID i wiele innych standardów. Czy jest jedno urządzenie, które potrafi komunikować się w większości tych standardów i może uwolnić nas od szerokiego zestawu akcesoriów?

Bezprzewodowe sterowanie na wiele sposobów

Okazuje się, że tak. Flipper Zero wygląda jak tamagotchi, ale w tym niepozornym sprzęcie kryje się ogrom funkcji. Sprzęt może przechwytywać i zapamiętywać (jest też opcja własnego zaprogramowania lub wybrania z internetowej bazy) najróżniejsze typy sygnałów, a później samemu przekazywać je innym urządzeniom. Dzięki temu zadziała jako pilot radiowy w przedziale 300-928 MHz (np. automatyka domowa najczęściej z 433 MHz), karta RFID 125 KHz zgodna z EM-4100 i HID Prox (czytniki dotykowe) czy odbiornik i nadajnik podczerwieni (m.in. sprzęt RTV).

Flipper ZeroMnogość złącz i bezprzewodowych interfejsów / foto. Flipper Devices Inc.

Innymi możliwościami są np. rola klucza U2F lub FIDO2 do bezpiecznego uwierzytelniania wielu usług komputerowych, emulowanie urządzeń USB jak klawiatura czy adapter Ethernet, zestaw 12 wbudowanych pinów GPIO z możliwością uruchamiania własnego kodu czy używania jako programator, a dzięki udanej szybkiej zbiórce na portalu croudfundingowym (co było warunkiem implementacji) NFC oraz Bluetooth.

Możliwa rozbudowa i autorskie modyfikacje softu

Oprogramowanie jest otwartoźródłowe, można rozszerzyć możliwości Flipper Zero i dodać własne wtyczki. Zespół Flippera dostarcza też gotowe do użycia pakiety dla Arduino i PlatformIO IDE. Piny mogą być też użyte do podpięcia najróżniejszych modułów, których funkcjonalność ogranicza tylko wyobraźnia i umiejętności ich pomysłodawców.

Flipper ZeroPiny GPIO także są w pełni funkcjonalne / foto. Flipper Devices Inc.

Czemu sprzęt opisywany jest jako tamagotchi? Jego maskotką jest delfin, który reaguje na poczynania właściciela. Używanie urządzenia, to przy okazji rozwijanie i zabawa z pupilem podobnie jak w tamagotchi. Obsługa opiera się o krzyżak i dwa dodatkowe przyciski, nie trzeba podpinać Flippera do komputera czy telefonu (choć można to zrobić np. w celu uaktualnienia oprogramowania). Postawiono na tradycyjny monochromatyczny wyświetlacz, który pobiera niewiele prądu i jest świetnie czytelny w słońcu.

Projekt Flipper Zero dostępny jest na Kickstarterze. Początkowo z dużą zniżką nawet w cenie 99 dolarów (około 370 złotych), ale pierwsze partie rozeszły się błyskawicznie, a do miliona zebranych dolarów wystarczyło niewiele więcej niż doba. Obecna cena wynosi 129 dolarów (485 złotych), a finalna po kampanii ma kończyć się na 169 dolarach (mniej więcej 635 złotych). Wysyłki będą odbywać się w lutym 2021 roku.

Zobacz również: Kickstarter boryka się z drastycznym spadkiem zainteresowania.

Źródło i foto: Flipper Devices Inc. @ Kickstarter

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.