Markę Hama możecie kojarzyć głównie z akcesoriów do smartfonów czy aparatów fotograficznych, ale nie każdy wie, że historia tej niemieckiej firmy sięga aż 1923 roku. Rodzinne przedsiębiorstwo założone w Dreźnie przetrwało wojenną zawieruchę i upadek muru berlińskiego, aby po 100 latach wciąż działać i dostarczać produkty do ponad 70 krajów.
Pod koniec listopada mieliśmy okazję uczestniczyć w specjalnym wydarzeniu dla mediów i partnerów, gdzie Hama podsumowała 100 lat swojej działalności.
Hama specjalizuje się w akcesoriach codziennego użytku. Pierwotna nazwa małego rodzinnego przedsiębiorstwa, które założył wraz z rodziną w 1923 r. Martin Hanke, brzmiała Hamaphot KG. Początkowo działalność skupiała się wokół akcesoriów fotograficznych przeznaczonych dla laboratoriów. W późniejszym okresie firma oferowała wiele nowoczesnych, jak ta tamte czasy, produktów. Firma może pochwalić się pierwszą błyskową lampą proszkową z możliwością synchronizacji z migawką aparatu.
Imponujące wyniki notowano na rynku sprzętu fotograficznego. Np. aparat Hexi sprzedał się do końca 1959 r. w liczbie ponad miliona sztuk. Niemiecka marka stoi też za pierwszą na świecie automatyczną sklejarką do filmów 8 mm (1972 r.). Za kolejny istotny wynalazek można uznać system ramkowania slajdów Hamafix z 1975 r., ułatwiający użytkownikom oprawianie przezroczy i diapozytywów.
Masowa produkcja i potężna powierzchnia magazynowa
Obecnie w niemieckim Monheim na obszarze wynoszącym 80000 m kw., co odpowiada wielkości więcej niż 11 boisk do piłki nożnej, znajduje się jedno z najnowocześniejszych centrów logistycznych w Europie o powierzchni 100000 m kw.
Tak ogromna przestrzeń magazynowa jest niezbędna, bowiem firma rocznie wprowadza do oferty 3000 produktów. Oferta składa się na szerokie portfolio powerbanków, ładowarek, kabli, przejściówek, uchwytów samochodowych czy gadżetów komputerowych.
Producent może się pochwalić oddziałami w 18 krajach. Marka dysponuje siecią 30000 partnerów w 70 krajach, zatrudnia 2500 pracowników (w tym 1500 w Monheim), ma 550 przedstawicieli handlowych w całej Europie, a np. łączny obrót koncernu w 2022 r. wyniósł 590 mln euro.
Polska filia działa od 2000 r., obecnie zatrudniając około 200 osób. Niedawno udało się rozbudować centrum logistyczno-biurowe Hama w wielkopolskim Robakowie, które zajmuje już łącznie powierzchnię 9000 m kw.
Hama – globalny dostawca elektroniki użytkowej
Firma zaczynała do akcesoriów fotograficznych, ale przez lata działalności starała się odpowiadać na potrzeby rynku.
Obecnie w portfolio znajdziemy szeroki wybór akcesoriów GSM, w tym ładowarki, kable, powerbanki, uchwyty samochodowe na telefony. Warto odnotować, że dostępna jest dedykowana linia do produktów marki Apple.
Oferta obejmuje też produkt audio, uchwyty do telewizorów i monitorów komputerowych, sprzęt komputerowy, smartwatche, a także zyskujące na popularności rozwiązania smart home.
Użytkowników smartfonów i innych akcesoriów codziennego użytku z pewnością zainteresują kompaktowe ładowarki o zróżnicowanej mocy ze złączami USB typu A i C, obsługujące Qualcomm Quick Charge 3.0 oraz Power Delivery.
Szczególnie ciekawie wyglądają ładowarki GaN z portfolio Hama, które dysponują mocą wyjściową aż 100, 65 i 45 W mocy. Co istotne, każda z nich jest mniejsza od swoich bardziej klasycznych odpowiedników o ok. 60 procent. Sprzęt może się pochwalić dwiema technologiami szybkiego ładowania – Qualcomm Quick Charge 3.0 i Power Delivery.
Będą przy temacie zasilania warto też wspomnieć o listwie Hama 4GN Schuko z 4 gniazdami elektrycznymi i 3 portami USB, w tym z Power Delivery 65 W. Ten kompaktowy gadżet może zasilić energią wszystkie niezbędne urządzenia – od telewizora, smartfona, słuchawek czy głośnika aż po sprzęt audio Hi-Fi.
Źródło: mat. prasowe