W lipcowej ankiecie dotyczącej sprzętu i oprogramowania, z którego korzystają użytkownicy Steam, procesorom AMD udało się nieznacznie poprawić swoją pozycję względem propozycji marki Intel. W sierpniu prognozuje się dużo większy wzrost udziału obozu „czerwonych”. Przedstawiciele firmy Intel zdają się niewiele robić sobie z bardzo ciepłego przyjęcia, jakie zgotowali najnowszym procesorom AMD konsumenci i recenzenci. Dali temu wyraz w trakcie targów Gamescom 2019 w niemieckiej Kolonii.
„Rok temu, gdy zaprezentowaliśmy Core i9 9900K, był to najwydajniejszy gamingowy procesor na świecie.”, mówi Troy Severson z Intela. „Od tamtego czasu nie zmieniło się absolutnie nic. Myślę, że słyszeliście ostatnio wiele marketingowych zapewnień ze strony naszej konkurencji. Cóż, jeśli porównacie wydajność procesorów w realnych zastosowaniach, a nie benchmarkach – przekonacie się, że 12-rdzeniowy Ryzen 9 3900X wypada w grach gorzej od naszego 8-rdzeniowego i9 9900K.”, przekonuje.
Ceny oby procesorów są porównywalne – i jest to w tej sytuacji naprawdę istotne. Mimo to krytycy zarzucają Intelowi „drożyznę” – za te same bowiem pieniądze firma AMD oferuje cztery rdzenie więcej, które w niektórych zastosowaniach, innych niż granie, mogą okazać się przydatne.
Intel Core i9 9900K w rozdzielczości Full HD prezentuje się w testach nieco lepiej od AMD Ryzena 9 3900X. Różnica zaciera się jednak w rozdzielczości 2K i 4K, przy wykorzystaniu najwydajniejszych kart graficznych i w najwyższych ustawieniach graficznych. Okazuje się więc, że realna wydajność jest zbliżona, a użytkownicy procesorów AMD wciąż wycisną z nich nieco więcej w zastosowaniach profesjonalnych – w tej samej cenie.
Jeśli Intel faktycznie chce pokazać wyższość nad AMD, w kolejnej generacji swoich procesorów musi w końcu zmienić proces technologiczny i obniżyć ceny swoich rozwiązań. W tej chwili bowiem nowości od AMD jawią się jako propozycje bardziej uniwersalne i rozsądniej wyceniane.
Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu firma Intel szczyciła się posiadaniem najlepszych uniwersalnych procesorów. Teraz, może przyjąć wyłącznie taktykę mówiącą o wydajności w grach. Co będzie za rok? Cóż, mimo całej mojej sympatii, jaką darzę firmę Intel, w ramach komentarza do obecnej sytuacji na myśl przychodzi mi ten obrazek:
Nie zrozumcie mnie źle – Intel ma dalej ok. 80% rynku procesorów i sytuacji tego producenta nie można nazwać trudną, ale… Wiecie, na początku 2004 roku AMD miało w nim ponad 40% udziałów.
Źródło: PCGamesN