Intel Core 12 gen wypatrzony. Dane z Geekbench potwierdzają nietypową budowę

Jan DomańskiSkomentuj
Intel Core 12 gen wypatrzony. Dane z Geekbench potwierdzają nietypową budowę

{reklama-artykul}Entuzjaści komputerów i gracze obecnie wyczekują dekstopowych procesorów Intel Core 11 generacji, które powinny pojawić się mniej więcej na początku 2021 roku. Firma ma stawiać w nich na maksymalnie 8, a nie 10 rdzeni jak w ostatniej generacji, ale wysokie taktowanie i inne usprawnienia powinny pozycjonować je wysoko pośród sprzętu dla graczy. Tymczasem w sieci możemy odnaleźć pierwsze informacje z benchmarków o jeszcze nowszej rodzinie 12 generacji.

Anomalna liczba wątków, czyli dwa typy rdzeni w CPU Intela 12 gen

Intel Alder Lake będzie przełomowy dla Intela z kilku względów. Po raz pierwszy dostanie w dekstopach obsługę DDR5 (niedawno TeamGroup zapowiedziało swoje moduły DDR5) oraz podobną technologię zastosowania różnego typu rdzeni jak w znanym z ARM bit.LITTLE. Część rdzeni będzie bardzo wydajna, a część z mocniejszym nakierowaniem na energooszczędność i co za tym idzie nie niższymi mocami przerobowymi. Odnaleziona w bazie Geekbench próbka inżynieryjna nie grzeszy wydajnością (996 dla testu single core i 6931 w multi-core) i jak na razie pracowała przy udziale pamięci DDR4, ale pamiętajmy, że jeszcze daleko do finalnego produktu.

Intel Alder LakeDane na temat testu tajemniczego procesora Intel Alder Lake o 16 rdzeniach / foto. Geekbench

Niemniej widać w jednej linijce informacje, które potwierdzają modułową budowę i zastosowanie dwóch typów rdzeni. Jednostka składa się z 16 rdzeni i 24 wątków. W obecnych czasach można by to uznać za bardzo dziwne, przecież nie da rady mieć półtora wątku na rdzeń. Wszystko zaczyna się klarować, jeśli zestawimy 8 słabszych rdzeni Gracemont bez HT i 8 mocniejszych Golden Cove z HT. To daje 8 i 16 wątków w sekcjach, czyli tak jak podaje Geekbench – 24 łącznie.

Ekstremalny zegar 17,6 GHz w Intel 12 gen Alder Lake?


Z ciekawszych informacji można jeszcze wspomnieć o zastosowaniu bardzo niskiego bazowego zegara 1,38 GHz, co mimo wszystko daje nie tak zły wynik wydajności patrząc właśnie przez pryzmat podstawowego taktowania. Teoretycznie procesor maksymalnie miałby osiągać 17,6 GHz, ale to zapewne błąd Geekbench, który nie został przystosowany do obcowania z dekstopowymi procesorami składającymi się z sekcji dwóch różnych typów rdzeni. Kto wie, może bazowe wartości też są w takim razie błędne. Tak czy inaczej, do premiery z pewnością wyniki jeszcze się poprawią, Intel ma jeszcze sporo czasu na doskonalenie swoich procesorów 12 generacji z linii Alder Lake, które niestety powinny dostać nową podstawkę LGA1700, a co za tym idzie nawet posiadacze płyt głównych i procesorów Intel Core z 10 i 11 generacji, będą musieli zmienić całą platformę, jeśli zechcą zmigrować do Alder Lake. Z drugiej strony to nic dziwnego, od lat Intel zachowuje kompatybilność tylko w dwóch następujących po sobie generacjach CPU.

Zobacz również:
Intel w końcu z powiewem świeżości CPU. Wprowadzi dwa rozwiązania przed AMD

Źródło: notebookcheck / geekbench / Foto tytułowe: Instalki.pl

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.