Intel ma problem. Topowe procesory nie działają prawidłowo

Piotr MalinowskiSkomentuj
Intel ma problem. Topowe procesory nie działają prawidłowo

Intel mierzy się obecnie z falą krytyki. Niektóre z topowych procesorów sprawiają niemałe problemy we wielu grach. Konsumenci dają znać o nieprawidłowym kompilowaniu shaderów, co finalnie prowadzi do automatycznego wyłączenia się produkcji. Koncern jeszcze nie wypuścił stosownej łatki, lecz na szczęście społeczność sama opracowała tymczasowe rozwiązanie kłopotu. Zerknijmy na to wszystko nieco bliżej.

Intel jest krytykowany przez wielu graczy

Chyba wszyscy zgodzimy się co do tego, że kupując jedne z najlepszych podzespołów oczekujemy bezawaryjności i wydajności na najwyższym poziomie. Dlatego też jeśli coś nie idzie po naszej myśli, to naturalnym odruchem jest frustracja i oczekiwanie wyjaśnień ze strony producenta. Takie coś przeżywają właśnie osoby, które postanowiły nabyć drogie procesory od firmy Intel. O co dokładnie chodzi?

Sieć zalały raporty o nieprawidłowym działaniu procesorów Core i9-13900K oraz Core i9-14900K. Pierwsze zgłoszenia pojawiły się już kilka miesięcy temu, lecz dopiero teraz afera przedarła się do mainstreamu. Użytkownicy mają doświadczać nietypowych problemów głównie w grach działających na silnikach Unreal Engine 4 oraz Unreal Engine 5. Czym się to wszystko przejawia?

Kłopot sprawia już początkowy etap kompilacji shaderów. Podczas niego produkcja zawiesza się i zwyczajnie wywala do pulpitu. Gracze informują, że najczęściej dzieje się to w Hogwarts Legacy, Fortnite, Remnant 2 oraz Nightingale. Dokładny powód tych nieprawidłowości niestety nie jest znany, Intel na razie do niczego się nie odniósł. Konsumenci dosyć szybko zaczęli więc działać na własną rękę.

Lepiej nie podkręcać procesorów?

Okazuje się, że winnym całego zamieszania może być podkręcanie procesora. Sporo osób daje znać, iż przywrócenie ustawień do fabrycznego poziomu rozwiązuje problem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, zmiana poszczególnych wskaźników faktycznie może doprowadzić do pewnych kłopotów z wydajnością. Czyli wszystko już jest w porządku i można się rozejść?

Niekoniecznie. Niektórzy dają znać, że CPU działa źle nawet bez podkręcania. Poza tym pojawiają się zgłoszenia dokumentujące awarię nawet w grach niedziałających na wyżej wspomnianych silnikach. Trudno więc jednoznacznie wskazać sprawcę – może nie być nim nawet Intel. Jedno jest pewne – powodem zamieszania jest „wykraczanie procesorów poza swój funkcjonalny zakres częstotliwości taktowania i poboru mocy przy dużym obciążeniu”.

Zalecenia ekspertów i społeczności są w gruncie rzeczy takie same. Najlepszym rozwiązaniem zdaje się być podkręcenie CPU i sprawdzenie czy problem występuje. Jeśli tak, to należy ponownie wrócić do fabrycznych ustawień. Jeśli zaś nawet to nie pomoże, to pozostaje oczekiwać na stosowną łatkę naprawiającą kłopot.

Źródło: Digital Trends / Zdjęcie otwierające: Intel, unsplash.com (@manueljota)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.