Intel po cichu wprowadził swoje pierwsze produkty z Wi-Fi 7

Anna BorzęckaSkomentuj
Intel po cichu wprowadził swoje pierwsze produkty z Wi-Fi 7

Choć prace nad kolejnym standardem Wi-Fi trwają od kilku lat, minie jeszcze sporo czasu, zanim standard ten na dobre zagości w naszych domach. Produkty obsługujące Wi-Fi 7 powoli się jednak pojawiają. Do swojego portfolio pierwsze konsumenckie produkty wspierające Wi-Fi 7 wprowadził właśnie Intel.

Pierwsze kontrolery Wi-Fi 7 od Intela

Omawiane nowe produkty Intela to jego pierwsze kontrolery Wi-Fi 7 – Wi-Fi 7 BE200 oraz Wi-Fi 7 BE202. Jeden z nich, Wi-Fi 7 BE200, otrzymał nawet status „Pre-certified”, co oznacza, że przeszedł testy niezbędne do złożenia formalnego wniosku o certyfikację przez stowarzyszenie Wi-Fi Alliance.

Zarówno Wi-Fi 7 BE200, jak i Wi-Fi 7 BE202 ma obsługiwać rzecz jasna trzy pasma – 2,4, 5 oraz 6 GHz. W przypadku kontrolera BE200 wiadomo ponadto, że ma pozwalać na przesyłanie danych z prędkością do 5 Gb/s. To przepustowość… znacznie niższa niż maksymalna, którą standard Wi-Fi 7 ma oferować.

Intel Wi-Fi 7
Intel Wi-Fi 7 BE200 – szczegóły. | Źródło: Intel

Na razie nie wiadomo, w jakich urządzeniach zadebiutuje kontroler BE202. BE200 ma być zaś częścią płyty głównej Gigabyte Aorus Z790 Master X (v1.2). Podobno podczas targów Computex Intel zademonstrował ponadto płytę główną Asus wykorzystującą ten kontroler. Zapewne możemy spodziewać się go też w kilku innych nadchodzących płytach głównych.

Wi-Fi 7 – co zaoferuje?

Standard Wi-Fi 7, znany też jako IEEE 802.11be, to następca standardów Wi-Fi 6 oraz Wi-Fi 6E i podobnie jak one będzie działał w pasmach o częstotliwości 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. Niemniej jednak, pozwoli na transmisję danych z prędkością do 33 Gb/s. Dla porównania, standard Wi-Fi 6E oferuje przepustowość na poziomie 9,6 Gb/s.

Zwiększona przepustowość Wi-Fi 7 jest zasługą między innymi wykorzystania wydajniejszego kanału 320 MHz. Dotychczas sięgano tylko po kanały 20, 40, 80 i 1160 MHz. Nie bez znaczenia jest też tu obecność technologii MIMO z obsługą aż 16 strumieni, modulacji 4096-QAM, agregacji wielopasmowej i wielokanałowej i szeregu mniejszych udoskonaleń.

Kiedy standard Wi-Fi 7 oficjalnie zadebiutuje? Zgodnie z aktualnymi informacjami jego ratyfikacja przez IEEE (Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników) planowana jest na 2024 rok. Miną zapewne jednak lata, zanim Wi-Fi 7 stanie się standardem powszechnie wykorzystywanym w polskich domach. W nich nie króluje nawet jeszcze Wi-Fi 6. Najwięcej urządzeń pracuje obecnie bowiem w standardzie Wi-Fi 5.

Źródło: PCGamer, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.