Z końcem kwietnia informowaliśmy Was o sprawie związanej z niestabilnym działaniem procesorów Intel 13. i 14. generacji. Według tamtych doniesień odpowiedzialność leżała po stronie producentów płyt głównych, dobierających parametry działania płyt w taki sposób, aby maksymalizować wydajność układów. Teraz doczekaliśmy oficjalnego stanowiska firmy Intel, który wyjaśnił, z czego dokładnie wynikają problemy.
Problemy z procesorami Intel 13. i 14. generacji – przyczyna
Jak czytamy w komunikacie Intel, kilku producentów płyt głównych udostępniło na swoich urządzeniach profile BIOS oznaczone jako Intel Baseline Profile. Te okazują się nie być tożsame z zalecanymi ustawieniami domyślnymi, występującymi pod nazwą Intel Default Settings. Problemy z procesorami Intel wynikają z faktu, iż Intel Baseline Profile są najpewniej oparte na wskazówkach dotyczących zasilania dostarczonych producentom przez firmę Intel. Te opisywały różne opcje zasilania dla procesorów 13. i 14. generacji K SKU w oparciu o możliwości płyty głównej.
Intel nie zaleca producentom płyt głównych stosowania ustawień zasilania oznaczonych jako „baseline” na płytach zdolnych do osiągania wyższych wartości
– głosi fragment oświadczenia.
W związku z zamieszaniem Intel zalecił użytkownikom procesorów sięgnięcie po najwyższy profil dostarczania mocy, zgodnym z opublikowaną poniżej tabelą.
Powyższa tabela dotyczy procesorów:
- Intel Core i9-13900K
- Intel Core i9-13900KF
- Intel Core i9-14900K
- Intel Core i9-14900KF
- Intel Core i9-13900KS
- Intel Core i9-14900KS
Być może producenci płyt głównych sami postanowią coś zmienić, ale do tego czasu… wszystko w Waszych rękach.
Źródło: Intel