Intel przygotowuje się powoli do nadchodzącej rewolucji związanej z sieciami 5G oraz nowym standardem łączności bezprzewodowej. Amerykańska marka oficjalnie poinformowała, iż jest gotowa do masowej produkcji modemu Intel XMM 8160 5G, który został zoptymalizowany do pracy z urządzeniami takimi, jak smartfony, komputery osobiste czy routery lub inne punkty dostępu szerokopasmowego. Amerykanie pracowali w pocie czoła, aby zdążyć przed konkurencją i dostarczyć użytkownikom odpowiednie możliwości związane z łącznością jeszcze zanim zrobią to operatorzy.
Nowy modem Intela został zaprojektowany tak, aby móc przesyłać dane z prędkością do 6 gigabitów na sekundę, dzięki czemu jest szybszy od obecnie dostępnych modemów LTE o prawie trzy do sześciu razy. Na pierwsze testy „na żywo” trzeba będzie jednak jeszcze poczekać – „niebiescy” twierdzą, iż modem XMM 8160 5G będzie dostępny masowo dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.
Co najlepsze, nowy modem Intela będzie wstecznie kompatybilny. Oznacza to, że producenci nie będą musieli stosować żadnych nowych rozwiązań w kontekście łączności. Jeden czip będzie w stanie obsłużyć sieci 5G, jak również starsze technologie, takie jak 4G, 3G, a nawet 2G. To zdecydowanie dobra wiadomość. Dlaczego ma to tak duże znaczenie?
Głównie ze względu na energooszczędność. Zastosowanie jednego układu do całej łączności pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie samego komponentu na energię pobieraną chociażby z akumulatora smartfona. Całość będzie związana oczywiście z sytuacją, w której z naszych smartfonów będą uciekały „procenty” pozwalające na jego krótszą lub dłuższą pracę na jednym ładowaniu.
Jeśli zaś chodzi o parametry bardziej techniczne, to Intel XMM 8160 5G wykorzysta wszystkie najnowsze technologie do obsługi widma fal milimetrowych, a także wesprze takie pasma jak FDD i TDD od 600 MHz do 6 GHz.
Niewątpliwym plusem nowego modemu Intela jest fakt, że będzie on działał nie tylko z urządzeniami mobilnymi, ale również z całą inną, kompatybilną elektroniką, co zdecydowanie zwiększy możliwości użytkownikom w kontekście dostępu do internetu oraz przesyłania informacji na bieżąco między sprzętami.
Źródło: Intel