To nie jest najlepszy tydzień dla firmy Intel. Gdy wydawało się już, że producent uniknie konieczności płacenia gigantycznej kary za swoje działania sprzed 2009 roku, ta została nałożona. Sąd zgodził się z Komisją Europejską co do tego, że Intel nielegalnie wykluczał konkurentów z rynku, co skłoniło unijny organ antymonopolowy do ponownego otwarcia sprawy. Nielegalne praktyki miały miejsce w latach 2002 – 2006. Kara dla firmy Intel jest mniej dotkliwa niż ta, którą chciano nałożyć wcześniej.
Intel ukarany przez Unię Europejską
Organy ochrony konkurencji Unii Europejskiej nałożyły w piątek na firmę Intel wysoką grzywnę. To finał długotrwałej batalii prawnej, którą producent chipów wydawałoby się wygrał w zeszłym roku. Przypominamy, że sąd anulował wtedy karę z 2009 roku, opiewającą na ok. miliard euro. Jak się okazuje, ostatecznie „niebiescy” zapłacą, ale mniej.
Komisja Europejska nałożyła grzywnę w wysokości 376,4 mln euro po tym, jak sąd odrzucił pierwotną karę w wysokości 1,06 miliarda euro nałożoną w 2009 roku. Obie kary mają związek z zarzutami o stosowanie praktyk nielegalnej sprzedaży, aby wykluczyć mniejszego rywala, firmę AMD.
Komisja Europejska, główny organ antymonopolowy Wspólnoty, oskarżyła Intela o nadużywanie swojej dominującej pozycji na światowym rynku mikroprocesorów x86. Chodziło o stosowanie rabatów i ograniczeń sprzedaży, mających wyeliminować mniejszych graczy.
Intel ukarany, ale kara ma w obliczu ogromnych przychodów firmy mocno symboliczny wymiar.
Intel inwestuje w Polsce
16 czerwca tego roku firma Intel zapowiedziała budowę w Polsce Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini. Czipy wytworzone w Irlandii i Niemczech na waflach krzemowych będą na Dolnym Śląsku rozcinane, integrowane do produktów końcowych oraz testowane pod kątem jakości i wydajności.
Inwestycja opiewa na kwotę 4,6 mld dolarów, czyli ok. 19,8 miliarda złotych.
Źródło: Reuters