Intel w końcu z powiewem świeżości CPU. Wprowadzi dwa rozwiązania przed AMD

Jan DomańskiSkomentuj
Intel w końcu z powiewem świeżości CPU. Wprowadzi dwa rozwiązania przed AMD
Ostatnimi czasy w obozie Intela nie jest najlepiej. Przez lata firma nie miała realnej konkurencji, ale w końcu AMD wypuściło porządne procesory i w wielu aspektach nawet przegoniło niebieskich. Na podstawie wielu wycieków z różnych źródeł, można jednak domniemywać, że pewne dwie technologie jako pierwszy do komputerów stacjonarnych wprowadzi właśnie Intel.

Ewolucja podstawki, GPU i litografii

Generacja stacjonarnych procesorów Alder Lake, której powinniśmy spodziewać się w połowie 2021 roku, będzie pierwszą desktopową linią Intela wykonaną w 10 nm procesie technologicznym. W części niskonapięciowych układów mobilnych firma już od jakiegoś czasu oferuje taką litografię, ale era 14 nm (z dokładanymi wiele razy plusami) trwa w najlepsze od linii Broadwell z 2015 roku.

Zobacz również: Procesory Intel Core i9, i7, i5 KA znalezione w sieci. Co oznacza nowy dopisek?

Poza tym w Alder Lake miałyby się pojawić zintegrowane karty graficzne z rodziny GT1 i GT2 będące ulepszoną wersją GPU Intel Xe (które poznamy jeszcze w tym roku dzięki Tiger Lake i Rocket Lake). Co więcej, będzie trzeba przygotować się na nową podstawkę LGA 1700, która zastąpi LGA 1200 i obsłuży przynajmniej procesory z rodziny Alder Lake i Meteor Lake, a może nawet więcej. Choć tylko dwie generacje byłyby typowe dla Intela.

DDR5 i big.SMALL u Intela

No dobrze, a co z tymi konkretniejszymi nowościami? Po pierwsze Intel jeszcze przed AMD mógłby mieć obsługę pamięci DDR5, które niedawno otrzymały finalną specyfikację. Ale jeszcze większą zmianą byłoby zastosowanie technologii podobnej do znanej z mobilnych procesorów ARM. Chodzi o implementację czegoś na kształt big.LITTLE ze smartfonów i tabletów.

W takiej konfiguracji część rdzeni ma mniejszą wydajność i zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz odprowadzanie ciepła, a inne segmenty należą do bezkompromisowych zauważalnie wydajniejszych. U Intela byłyby to standardowe wysokowydajne Cove i mniej wymagające Atom. Na wycieku można znaleźć listę próbek inżynieryjnych, które składają się z 8, 6, 4 lub 2 wydajniejszych rdzeni i 8, 6 4, 2 lub żadnych oszczędniejszych wariantów. Poza tym różne modele charakteryzują się grafiką GT2 lub GT1.

Co na to AMD?

To nie znaczy, że AMD pozostanie bez takich usprawnień. Kojarzona z czerwonym kolorem firma także zastosuje DDR5, tylko zapewne nieco później niż Intel. Sprawa z dwoma typami rdzeni też nie będzie tylko domeną Intela w świecie x86_64. Dostrzeżono patenty, które wskazują na podobne prace w obozie AMD, ale zdaje się, że ten producent procesorów mógłby wprowadzić takie rozwiązanie zauważalnie później niż niebiescy.

Źródło: wccftech / Foto tytułowe: Luan Gjokaj @ Unsplash.com

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.