Intel wejdzie na rynek koparek kryptowalut. Nie tylko z GPU, ale też dedykowanymi ASIC

Jan DomańskiSkomentuj
Intel wejdzie na rynek koparek kryptowalut. Nie tylko z GPU, ale też dedykowanymi ASIC

{reklama-artykul}Wszyscy czekamy na premierę układów graficznych dla graczy z rodziny Intel Arc Alchemist. Nowy podmiot na rynku dedykowanych GPU powinien dobrze wpłynąć na sytuację dostępności i ceny, choć ciężko oczekiwać cudów i znaczących zmian w krótkim terminie. Nowe karty mogą być w końcu też łakomym kąskiem dla górników kryptowalut. Intel nie chciałby jednak się na nich skupiać, a woli oddać je w ręce graczy. Ale zdaje się, że dla minerów szykuje coś znacznie lepszego.

Intel najpewniej z dwoma liniami produktów mogących zainteresować górników, nie tylko GPU

Obliczenia związane z wydobywaniem kryptowalut typu Ethereum są realizowane na kartach graficznych. Duża popularność takiego biznesu jest jednym z powodów niedoborów i kosmicznych cen na rynku kart graficznych. Wkrótce górnicy będą mogli też sięgnąć po produkty Intela z linii Arc Alchemist. Firma zapowiadała, że nie planuje stosowania żadnych rozwiązań blokujących czy ograniczających wydobycie na swoich grafikach. Ale nie to jest najważniejsze.

Dyrektor działu GPU Raja Koduri podczas streamu z Dr. Lupo promował nie tylko nadchodzącą linię Arc Alchemist. Wspomniał o pracach nad wyspecjalizowanymi układami ASIC tworzonymi z myślą o obliczeniach SHA-256 i wydobywaniu Bitcoinów. Miały by to być niskonapęciowe produkty o bardzo dużej wydajności energetycznej i wąskiej specjalizacji.

Niebiescy mają wielkie możliwości i zapewne szykują się do wejścia na rynek układów ASIC

Bitcoin jest zwykle wydobywany na układach ASIC, które są wyspecjalizowanymi procesorami zaprojektowanymi typowo do jednego rodzaju obliczeń. Zapewniają przewagę w zakresie wydajności i poboru energii w porównaniu z bardziej złożonymi typami podzespołów (procesory, karty graficzne), które teoretycznie mogą wykonywać to samo zadanie. Intel zastanawiał się nam tym tematem już w 2018 roku, kiedy zarejestrował patent na wyspecjalizowany system przetwarzania wykorzystujący zoptymalizowaną ścieżkę danych algorytmu kryptograficznego SHA-256. Taka koncepcja stoi za projektem Bonanza Mine. Po wypowiedzi szefa działu GPU można wnioskować, że Intel nie poprzestanie na projekcie badawczym, a jest zainteresowany końcowym produktem.

Intel wejdzie na rynek koparek kryptowalut. Nie tylko z GPU, ale też dedykowanymi produktami

Program ISSCC z prezentacją na temat Intel Bonanza Mine / Foto: isscc.org – własne

Bardzo możliwe, że więcej dowiemy się już podczas International Solid-State Circuits Conference pod koniec lutego tego roku. Obecnie głównym dostawcą układów ASIC dla obliczeń nakierowanych na wydobywanie Bitconów jest Bitmain. Jednak jest znacznie mniejszym klientem dla TSMC czy innych wytwórców chipów. Ci faworyzują AMD, Nvidię i innych wielkich graczy, co ostatnio odczuły nawet koncerny motoryzacyjne. Intel ze swoim zapleczem badawczym, siłą przebicia i bazowaniu także na własnych fabrykach, może sporo namieszać na rynku układów ASIC.

Zobacz również: Samochody Tesla jako koparki kryptowalut. I to bez płacenia za prąd

Źródło: tomshardware / Foto tytułowe: Pixabay – własne

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.