Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z CEO Intela Patem Gelsingerem
Intel zamierza zainwestować 80 miliardów euro w budowę fabryk w Europie. Jeszcze nie znamy ich lokalizacji, ale do końca 2021 roku decyzja powinna być zaprezentowana opinii publicznej. Jednym z kandydatów na procesorowe zagłębie jest Polska. Intel rozważa też Niemcy i Francję. A przynajmniej tak przewidują eksperci. Nieoczekiwanie kraj nad Wisłą mocno podskoczył w możliwym wyborze, ponieważ Pat Gelsinger spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim w Gdańskiej siedzibie Intela.
Jak zaznaczył premier na swoim Facebooku – „Dzisiaj miałem przyjemność odwiedzić Gdańsk i siedzibę największego centrum badawczo-rozwojowego Intel na naszym kontynencie.(…) Ten globalny potentat technologiczny wybrał Polskę spośród wielu państw europejskich dostrzegając ogromny potencjał rozwojowy naszego kraju. Internet nie zna ograniczeń jeśli chodzi o geografię, ale dobrego gruntu do inwestycji nie można znaleźć wszędzie. Cieszę się, że zagraniczni inwestorzy dostrzegają go właśnie w Polsce. Dziękuję CEO Intela Patowi Gelsingerowi za spotkanie.„
Polska kandydatem na produkcję chipów, ale warianty do samochodów powstaną w Irlandii
W swoim wpisie premier potwierdził rozwój tamtejszego kampusu Intela i postawienie budynku, gdzie specjaliści firmy będą zajmowali się uczeniem maszynowym, kwestiami cyberbezpieczeństwa i przechowywania danych. Oczywiście jeszcze nie było mowy o ewentualnym porozumieniu w sprawie fabryk, ale cieszy, że sprawy idą w dobrym kierunku. Na pewno Intel nie boi inwestować się w Polsce, więc ewentualna lokalizacja linii produkcyjnych nie byłaby niczym dziwnym.
Drugą kwestią w europejskiej produkcji Intela są chipy tworzone na potrzeby branży samochodowej. W tym temacie nie mamy już niedomówień. Firma rozpocznie produkcję w irlandzkim ośrodku Leixlip. Plany Intela mają pomóc w zażegnaniu kryzysu na rynku chipów, choć oczywiście to dalekosiężne inwestycje i nie zadziałają doraźnie w ciągu najbliższych miesięcy. Budowa linii produkcyjnych zaawansowanych mikroprocesorów jest czasochłonnym projektem.
Zobacz również: W Japonii stanął automat z procesorami. Kusi pudełkami niezłych Ryzenów, ale jest haczyk [wideo]
Źródło i foto: Mateusz Morawiecki @ Facebook / Intel / finance.yahoo