Intel wychodzi z Rosji
Intel do tej pory zatrudniał w Rosji 1200 osób. Teraz osoby te będą musiały rozejrzeć się za nową pracą.
„Intel wraz z globalną społecznością nadal potępia wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wzywa do szybkiego zaprowadzenia pokoju. Ze skutkiem natychmiastowym zawiesiliśmy wszystkie operacje biznesowe w Rosji. Jest to następstwem naszej wcześniejszej decyzji o wstrzymaniu wszelkich dostaw do klientów w Rosji i na Białorusi.
Myślami jesteśmy ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku tej wojny, szczególnie z mieszkańcami Ukrainy i krajów sąsiednich, a także ze wszystkimi osobami na całym świecie, których rodziny, przyjaciele i bliscy przebywają w tym regionie.
Pracujemy nad tym, aby wesprzeć wszystkich naszych pracowników w tej trudnej sytuacji, w tym 1200 pracowników w Rosji. Wdrożyliśmy również środki zapewniające ciągłość działania, aby zminimalizować zakłócenia w naszej globalnej działalności.” – informują przedstawiciele firmy Intel w swoim oświadczeniu.
The company #Intel has completely stopped its business in #Russia. Earlier it had only announced that it would stop supplying its products to Russia and #Belarus. pic.twitter.com/O7PMZCYDnp
— NEXTA (@nexta_tv) April 6, 2022
Serwery IBM, Dell Technologies Inc i Hewlett Packard Enterprise zajmują czołową pozycję na rynku w Rosji, gdzie firmy i agencje rządowe wykorzystują właśnie technologię opracowaną przez zachód. Ta stanowi podstawę dla ich systemów informatycznych.
Rosja szantażuje firmę Intel
Intel planował zupełne wycofanie się z rosyjskiego rynku już kilka dni temu. Źródła podawały, że z decyzją wstrzymywano się ze względu na naciski strony rosyjskiej, a zwłaszcza inspekcji pracy. Ta miała na polecenie Kremla wysłać ostrzeżenia do wielu zagranicznych podmiotów, planujących zakończenie działalności w Rosji, a w konsekwencji masowe zwolnienia. Straszakiem była rzekomo potencjalna nacjonalizacja majątku – w przypadku Intela centrum rozwoju w Niżnym Nowogrodzie. Wygląda jednak na to, że Intel nie dał się zastraszyć i ostatecznie podjął odważną decyzję o wyjściu z Rosji.
Źródło: Intel