Smart doniczka Ivy zadba o stan roślin i powiadomi, jeśli potrzebują pielęgnacji
Doniczki Ivy monitorują aktualny stan naszych roślin i w razie problemów z temperaturą, wodą, nasłonecznieniem czy innymi kwestiami wysyłają odpowiednie komunikaty oraz zbierają dane na bieżąco, które można sprawdzić w historii. Z podlewaniem jest o tyle wygodnie, że uzupełnia się zbiornik na wodę, a Ivy odpowiednio dawkuje płyn kwiatkowi. Po dodaniu doniczki do aplikacji, możemy zrobić zdjęcie naszej rośliny (lub wybrać ją ręcznie z listy), a Ivy będzie odpowiednio dobierać wszystkie parametry zgodnie z danym gatunkiem. Produkt łączy się ze smartfonem poprzez WiFi, można też zdalnie sprawdzać stan spoza domu przez Internet.
To już znamy, właśnie tak działają smart doniczki i smart czujniki-sondy wkładane do ziemi. Cała magia Ivy zaczyna się od wartości dodanej, która sprawia, że rośliny przeistaczają się niemalże w zwierzątka domowe. Każdy z egzemplarzy Ivy został zaopatrzony na froncie w kolorowy ekran. W zależności od aktualnych warunków oddaje emocje naszej rośliny. Może być chociażby spragniona przy niskim poziomie wody, budzić się rano, kiedy dostarczymy więcej światła po odsłonięciu okna, a nawet reagować na dotyk lub przycinanie. Dzięki temu nie trzeba też zerkać do aplikacji, o ile nauczymy się, co oznaczają dane reakcje (obecnie ponad 70 animacji).
Doniczkowe rośliny niczym chętne do interakcji z nami zwierzątka lub tamagotchi
Jeśli muśniemy liście, Ivy wychwyci interakcję i wyświetli twarz podobną do zadowolonego z pieszczot zwierzaka. Co ważne, każda roślina i każdy Ivy zapewnia nieco inny charakter czy wygląd, więc mając kilka sztuk, nasze rośliny nie będą jednorodnym tak samo reagującym tłumem, nawet będąc tym samym gatunkiem. Algorytmy nadają specyficzny nieco inny charakter przy każdej sztuce. Firma odpowiedzialna z Ivy umożliwia połączenie doniczki z asystentami Google czy Amazona (w trakcie prac jest też integracja z Apple). Dzięki nim będzie można traktować rośliny jako dotykowe przyciski. Jedną z pokazanych możliwości jest muśnięcie liści w celu zgaszenia domowego smart oświetlenia.
Sprzęt ma wbudowany akumulator 2000 mAh, który ładuje się kablem USB-C. Jeśli musimy się skupić i nie chcemy wchodzić w interakcje z roślinami, można też ustawić sleep mode, w którym Ivy ciągle będzie analizowało dane. Do wyboru mamy kilka kolorów doniczek o wymiarach 114 x 100 x 96 mm i wadze 270 g. Są na tyle małe, że producent nawet zachęca do zabierania ich z nami w podróż.
Ivy można zamawiać na Indiegogo w cenie 322 złotych (zniżka 27 proc.) lub w dwupaku za 566 złotych (aż 36 proc. taniej), co daje 283 złote za sztukę. Wysyłki są przewidziane na marzec 2022 roku. Kampania dostępna jest pod tym adresem. Jej główna część będzie trwać jeszcze 5 dni (ale później zawsze można jeszcze zamówić dany produkt). Jak na razie zebrano ponad 142 tysiące złotych na Indiegogo.
Zobacz również: Nośnik SSD w myszce. Oryginalny pomysł ADATA w modelu XPG Vault Gaming Mouse
Źródło i foto: PlantsIO IVY @ Indiegogo