Jak kupić tańszą kartę graficzną i mieć więcej FPS w grach?

Maksym SłomskiSkomentuj
Jak kupić tańszą kartę graficzną i mieć więcej FPS w grach?
NVIDIA czy AMD? Wybór karty graficznej nie jest prosty, a każda firma ma garść asów w swoim rękawie. Każdy producent niereferencyjnego układu oferuje coś innego. Wspólny mianownik kart dość łatwo znaleźć: wszystkie są szalenie drogie i mało który model jest dostępny. Jak zatem wydać mniejszą kwotę pieniędzy i cieszyć się nieco większą liczbą klatek na sekundę w grach?

Więcej klatek w grach za darmo, czyli NVIDIA DLSS

Karty graficzne dla graczy możemy podzielić według różnych kryteriów, np. pod względem wspieranych technologii. Dwie z nich pozwalają uzyskać większą liczbę klatek na sekundę w grach, zupełnie za darmo. AMD FidelityFX Super Resolution jeszcze raczkuje, ale NVIDIA DLSS we wspieranych tytułach już teraz działa doskonale.

W wielkim skrócie, DLSS to metoda wykorzystująca algorytmy sztucznej inteligencji, poprawiająca jakość obrazu i wydajność. Z grubsza – gra działa w niższej rozdzielczości a wygląda niemal zawsze tak dobrze jak w wyższej. Co to daje w praktyce? Przy zachowaniu dobrej jakości obrazu włączenie DLSS skutkuje zwiększoną ilością klatek na sekundę od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. A to oznacza, że gra działa płynniej i tytuł, który mógł być niegrywalny przekracza nagle granicę płynności. Co pozwala uruchomić ją na słabszej, a co za tym idzie tańszej karcie graficznej. Co przy wysokich cenach kart ma istotne znaczenie.

Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC

Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC. | Źródło: mat. własny
DLSS to technologia zarezerwowana dla kart NVIDII. Niemniej została doceniona przez konkurencję. AMD coraz prężniej rozwija AMD FidelityFX Super Resolution (FSR), technikę, która ma działać na innej zasadzie, ale dawać podobne wyniki. Intel pracuje nad analogiczną i bardzo ciekawie zapowiadającą się technologią Intel XeSS. Jednak NVIDIA nie stoi w miejscu i też stale poprawia swoją technologię. Najnowsza wersja DLSS 2.3 korzysta m.in. z dopracowanych wektorów ruchu, co poprawia wygląd poruszających się obiektów i np. usuwa efekt smużenia.

A co z grami, bo w końcu to jest najważniejsze? Technologia FSR dopiero zaczyna się pojawiać, XeSS póki co pozostaje tylko na papierze, bo kart jeszcze nie ma na rynku. A DLSS? Na Wikipedii i oficjalnej stronie NVIDIA dostępne są listy wszystkich gier korzystających z DLSS. Jest ich trochę, a co miesiąc trafia na tą listę więcej tytułów.

Palit GeForce RTX 3060 Ti ColorPop

Palit GeForce RTX 3060 Ti ColorPOP. | Źródło: Palit

Działanie DLSS możliwe jest dzięki rdzeniom Tensor w kartach graficznych, które są obecne w kartach NVIDIA GeForce RTX 20 i RTX 30.

Źródło: inf. prasowa

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.