Jak wygląda smartfon z kolorowym e-papierem? Hisense A5 Pro CC

Jan DomańskiSkomentuj
Jak wygląda smartfon z kolorowym e-papierem? Hisense A5 Pro CC

{reklama-artykul}Telefony z ekranami bazującymi na technologii elektronicznego papieru mają swoją niewielką, ale stałą niszę. Ciągle kilku producentów co jakiś czas wypuszcza modele tego typu. Niedawno pisaliśmy o pierwszym na świecie smartfonie 5G z e-ink, czyli Hisense A7 5. Ten sam producent jakiś czas temu wprowadził swój działający w sieci 4G, ale kolorowy model Hisense A5 Pro CC.

Tak, w końcu kolorowy elektroniczny papier w telefonie

Nie jest to szeroko dostępny na całym świecie sprzęt, który można nabyć od ręki w pierwszym lepszym sklepie. Tym bardziej ciekawe są pierwsze wrażenia z odpakowania i wstępnej konfiguracji telefonu, które nagrał lubujący się w sprzęcie z e-papierem włoski YouTuber. Na kanale Matteo Accardi można znaleźć krótką wstępną prezentację Hisense A5 Pro CC, która jest prologiem do przyszłych bardziej szczegółowych materiałów na jego temat.


Specyfikacja smartfonu nie wygląda jakoś imponująco, ale nie taka jest jego główna atrakcja. Wraz z podobnym modelem tej samej firmy, był pierwszym na świecie zapowiedzianym smartfonem z kolorowym e-papierem. Jego wykonany w technologii e-ink ultrapanoramiczny ekran o przekątnej 5,84 cala ma rozdzielczość HD+, a dokładnie 1440 x 720 px. PPI na poziomie około 100 nie robi szału, ale pamiętajmy, że to e-ink, w dodatku kolorowy i o ponadprzeciętnej responsywności jak na tego typu rozwiązanie (więc kwestią odświeżania i tak przegrywa z panelami TFT). Prezentowana wersja zawiera 4 GB RAM i 128 GB pamięci na dane. Istnieje tez edycja 6 GB RAM i 256 GB miejsca na pliki. Za wydajność odpowiada chip mniej popularnej firmy – ośmiordzeniowy Unisoc T610 (2 x 1,8 GHz Cortex-A75 + 6 x 1,8 GHz Cortex-A55) z grafiką Mali-G52 MP2.

E-papier o wiele oszczędniejszy od IPS czy AMOLED


Zdjęcia można wykonać przednią kamerką 5 Mpx i tylną 13 Mpx z diodą doświetlającą. Jak widać, oba moduły są pojedyncze, nie ma specjalnych obiektywów robiących za optyczny zoomu czy wykrywanie głębi, dodatkowe marko itp. Za to na plecach umieszczono czytnik linii papilarnych. Smartfon może też pochwalić się baterią 4000 mAh. Nie jest to przesadnie ogromna pojemność, ale pamiętajmy, że mowa o ekranie e-ink, który pobiera prąd jedynie przy odświeżaniu lub zmianie zawartości, ewentualnie podczas działania samego podświetlenia (we w miarę jasnym miejscu nie jest wcale potrzebne – tak jak przy korzystaniu z książki).

Hisense A5 Pro CCPlecki telefonu wykonane są z plastiku / foto. Matteo Accardi @ YouTube

Matteo omawia zawartość zestawu, pokazuje smartfon z każdej ze stron czy w końcu przeprowadza wstępną konfigurację z kilkoma nietypowymi elementami. Chociażby koniecznością określenia skanowanego palca ręki, a nie tylko z opcją nadania nazwy zapamiętanego wzoru linii papilarnych. Poza tym w Hisense A5 Pro CC można wybrać tylko język Angielski lub Chiński. Jeśli interesuje was tematyka mniej typowych sprzętów na e-papierze, a szczególnie omawianego telefonu Hisense A5 Pro CC, to warto wyczekiwać kolejnych filmów na kanale Matteo Accardi.

Zobacz również:
Pełnowymiarowy monitor jak książka. Dasung Paperlike 253 na e-papierze

Źródło i foto: Matteo Accardi @ YouTube / liliputing

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.