Lubię od czasu do czasu poobcować z absolutnie najlepszymi laptopami dla graczy, jakie w danym momencie oferuje rynek. Nie żebym przymierzał się do ich zakupu – ot, każdy producent wyznaje nieco odmienną filozofię ich tworzenia. Wszystkie flagowe urządzenia mają dość podobne komponenty, ale różnią się szczegółami, w których – jak doskonale wiecie – tkwi przysłowiowy diabeł. Tym razem trafił do mnie ASUS ROG Strix Scar 18 G834JYR. To jeden z najwydajniejszych notebooków, jakie mogą sprawić sobie obecnie wymagający gracze oraz profesjonaliści poszukujący wydajnej mobilnej stacji roboczej z najwyższej półki. NVIDIA GeForce RTX 4090 w laptopie – czy to się może udać? Wygląda na to, że tak, a GPU o którym marzą miłośnicy nowych technologii to tylko początek zalet.
Miłość od pierwszego włączenia
Powiedzmy to sobie otwarcie: większość konsumentów przez lwią część czasu korzysta z laptopów jak z komputerów stacjonarnych. Osoby pragnące kupić sprzęt o jak największej wydajności są w stanie pogodzić się z masą większą niż w przypadku notebooków ultraprzenośnych. Wydajne podzespoły potrzebują odpowiedniego chłodzenia, a w pracy profesjonalnej i podczas grania przydaje się duży ekran. ASUS ROG Strix Scar 18, co już sama nazwa sugeruje, do najmniejszych nie należy. Rozmiar wynika tu jednak z zastosowania przepięknej, matrycy Mini LED o przekątnej 18 cali. Matryca w ASUS ROG Strix Scar 18 jest grzechu warta i kto na nią spojrzy, ten z miejsca się w niej zakocha.
18-calowy panel ROG Nebula HDR wyświetla obraz o rozdzielczości 2560×1600 pikseli. Proporcje 16:10 sprzyjają produktywności, pozwalając zyskać odrobinkę więcej przestrzeni roboczej niż na wyświetlaczu 16:9. Szybka matryca o częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 240 Hz pozwala wykorzystać pełnię potencjału karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 4090 (175 W). Technologia NVIDIA G-Sync dba o obraz wolny od efektów tearingu i stutteringu, czyli zjawiska rozerwanych kratek. Obraz jest po prostu zjawiskowy, a panel w połączeniu z technologiami takimi jak NVIDIA Reflex daje realną przewagę w grach wieloosobowych. Uzyskanie 240 klatek na sekundę w Valorant, czy też Counter-Strike 2 nie stanowi żadnego problemu. O użyteczności technologii NVIDIA w grach i zastosowaniach profesjonalnych opowiem w dalszej części tekstu.
Ekran w ASUS ROG Strix Scar 18 zachwyci również te osoby, które chciałyby wykorzystać laptop do obróbki zdjęć lub montażu filmów. 100-procentowe pokrycie gamutu sRGB nie wywołuje jeszcze efektu wow, ale 100-procentowe DCI-P3 i 92-procentowe Adobe RGB oraz certyfikacja Pantone Validated już tak. Wszystko to przy jasności ponad 500 nitów w trybie SDR i nawet 1100 nitów w HDR, przy 2048 strefach podświetlenia. Coś niesamowitego. Dla zwykłego śmiertelnika obraz jest zachwycający. Wyraźny, kontrastowy, pełny detali i ze świetnie nasyconymi kolorami. Dla profesjonalisty natomiast… ułatwiający pracę.
Zrobiło się gorąco?
Nie tylko Wam. Siedzę w branży tech od kilkunastu lat, a do dziś obcowanie z tego rodzaju sprzętem wywołuje u mnie wypieki na buzi. Jako stary wyga wiem jednak doskonale, że za wydajność płaci się zazwyczaj wysoką cenę. Jest nią oczywiście kultura pracy i temperatury – praw fizyki nie da się oszukać. Wygląda jednak na to, że z roku na rok producenci radzą sobie z tą kwestią coraz lepiej.
ASUS ROG Strix Scar 18 imponuje specyfikacją. W zasadzie to mało powiedziane: on dosłownie urywa swoją specyfikacją cztery litery osób spoglądających łapczywie w stronę gamingowych laptopów. Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4090 robi wrażenie, ale procesor Intel Core i9-14900HX (24 rdzenie, 32 wątki), 32 GB pamięci RAM DDR5-5600, czy też dwa dyski SSD NVMe M.2 1 TB spięte w RAID 0 budzą nie mniejsze emocje. Jak to wszystko schłodzić? Tu na cały na biało wchodzi system chłodzenia ROG Inteligent Cooling.
ROG Inteligent Cooling to prawdopodobnie jeden z najbardziej zaawansowanych systemów chłodzenia, jakie widziały laptopy gamingowe. O ile większość laptopów gamingowych wyposażono w chłodzenie z dwoma wentylatorami, to tutaj ASUS postawił na aż trzy wentylatory. Wraz z siedmioma rurkami cieplnymi i cenionym przez entuzjastów wydajnych komputerów ciekłym metalem Conductonaut Extreme wykorzystanym na CPU i GPU, technologia Tri-Fan i rozsądnie rozplanowane otwory wentylacyjne skutecznie trzymają w ryzach wydajne komponenty. Skłamałbym mówiąc, że jest zimno jak na Alasce i cicho jak w Puszczy Białowieskiej sprzed ery wycinek, ale działanie ROG Inteligent Cooling zasługuje na ciepłe słowa.
No to gdzie ten diabeł?
W szczegółach, wspomniałem już przecież! Drobne detale są tym, co przykuwa uwagę w ASUS ROG Strix Scar 18. Ocenę strony wizualnej pozostawiam Wam – mi notebook się podoba. Jest całkiem subtelny, a podświetlenie RGB dodaje mu uroku. Kto go nie lubi, może je wyłączyć. Sprzęt wykonano w dużej mierze z tworzywa sztucznego, co miało obniżyć jego masę. To kompromis, z którym trzeba się tu pogodzić. Ad rem!
ASUS ROG Strix Scar 18 urzekł mnie łącznością. Na pokładzie jest Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, a także bogactwo portów. Jest port USB-C z Thunderbolt 4 i taki mogący działając jako złącze DisplayPort. Nie zabrakło dwóch złącz USB-A 3.2 Gen 2, wyjścia HDMI 2.1 z FRL i złącza combo jack 3.5 mm. Przydałby się jeszcze czytnik kart pamięci – no trudno.
Pełnowymiarowa klawiatura z podświetleniem RGB w ASUS ROG Strix Scar 18 to kolejny niewątpliwy atut tego urządzenia. Moim zdaniem zadowoli zarówno graczy, jak i profesjonalistów. Klawisze dają wyraźną reakcję zwrotną, są od siebie należycie odseparowane i przyjemne w dotyku. Obudowa daje dobre podparcie nadgarstkom – miejsca jest naprawdę sporo. Czy blok numeryczny jest potrzebny? Przy tak dużej obudowie szkoda by go nie było nie uwzględnić. Płytka dotykowa zbiera odciski palców nieco bardziej niż otaczająca ją obudowa, ale klawisze nie brudzą się zbyt łatwo.
Technologie NVIDIA to podstawa
Niektórym może być trudno uwierzyć w to, że wybór laptopa z kartą graficzną NVIDIA może nieść ze sobą tyle pozytywnych konsekwencji. Oczywiście producenci zawsze kuszą konsumentów różnymi technologiami ekskluzywnymi dla swoich produktów, ale to, co robi akurat ten producent w ostatnich latach, jest szczególnie interesujące. Technologii towarzyszących jest tu całe zatrzęsienie. Zacząć wypada od tych, które dotyczą i osoby pracujące i graczy.
NVIDIA Max-Q to technologia dbająca o inteligentne zarządzanie mocą kierowaną do poszczególnych komponentów. To szczególnie ważna optymalizacja w sytuacji, w której ma się do czynienia z tak wydajnym laptopem. Dany program wykorzystuje moc obliczeniową procesora, a nie GPU? Sprzęt sam przełączy się na zintegrowaną kartę graficzną, a Max-Q zadba o to, aby to procesor mógł rozwinąć pełnię skrzydeł. Gra wymaga jak najwydajniejszego GPU, a mniej polega na procesorze? Max-Q skieruje moc dokładnie tam, gdzie potrzeba jej najbardziej. Wszystko to bez udziału użytkownika, mogącego skupić się na tym, co w danym momencie chce robić.
Kolejną z innowacyjnych technik jest stale rozwijany DLSS. Nowoczesny upscalling z wykorzystaniem sztucznej inteligencji robi robotę zarówno w wielu grach, gdzie zapewnia dodatkowe klatki na sekundę „gratis”, jak i w wybranych aplikacjach profesjonalnych (np. D5 Render). Akceleracja GPU NVIDIA usprawnia działanie m.in. Corel Draw, Blendera, Autodesk 3DS Max, Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Lightroom i wielu, wielu innych.
Dla twórców i graczy
ASUS ROG Strix Scar 18 to świetna mobilna stacja robocza nie tylko przez swoją moc obliczeniową, ale także za sprawą sterowników NVIDIA. Kilka klików dzieli użytkownika laptopa od podmienienia w oprogramowaniu NVIDIA GeForce Experience sterowników NVIDIA GameReady na sterowniki NVIDIA Studio, optymalizowane pod kątem profesjonalnych aplikacji. Producent robi wszystko, aby kolejne aktualizacje zapewniały ciągłość pracy, były wolne od błędów, nie pogarszały wydajności w żadnym z programów kreatywnych i działały bezawaryjnie. Plan ten jak na razie udaje się znakomicie realizować.
Skoro mamy do czynienia z laptopem gamingowym, zobaczcie sami, jaki wpływ ma najnowsze wydanie DLSS 3.5 na działanie wymagających gier. Różnice pomiędzy wyłączonym i włączonym DLSS są kolosalne. DLSS warto aktywować nawet w mniej wymagających grach, by cieszyć się większą liczbą FPS. Zobaczcie tylko, jak wielki zysk da się uzyskać w LEGO Fortnite.
- LEGO Fortnite (Epic, RTX wył., DLSS wył., 4K) – 59 kl./s.
- LEGO Fortnite (Epic + RTX, DLSS wył., 4K) – 42 kl./s.
- LEGO Fortnite (Epic + RTX, DLSS Q, 4K) – 55 kl./s.
- Diablo 4 (Ultra, 1440p) – 230 kl./s.
- Diablo 4 (Ultra, 4K) – 122 kl./s.
- Diablo 4 (Ultra, 4K + DLSS FG Q) – 165 kl./s.
- Horizon Forbiden West (v. High, 1440p) – 73 kl./s.
- Horizon Forbiden West (v. High, DLSS FG Q, 1440p) – 121 kl./s.
- Cyberpunk 2077 (Ultra, 1440p) – 94 kl./s.
- Cyberpunk 2077 (Ultra + RTX, 1440p) – 82 kl./s.
- Cyberpunk 2077 (Ultra + RTX, DLSS Q, 1440p) – 117 kl./s.
- Cyberpunk 2077 (Ultra + RTX path tracing, DLSS Q, 1440p) – 74 kl./s.
Gracze pragnący skorzystać z innej flagowej technologii NVIDIA, ray tracingu, pozwalającego na śledzenie promieni w czasie rzeczywistym w grach, docenią DLSS, umożliwiający znaczące poprawienie „klatkarzu”. Z grami z włączonym path tracingiem, obecnie najdoskonalszą wersją ray tracingu, radzi sobie sprawnie mało który komputer. Dla ASUS ROG Strix Scar 18 z NVIDIA DLSS nie jest to jednak wyzwanie. Zerknijcie tylko na wylistowane wyżej porównania z najnowszych gier – Diablo 4, Horizon Forbidden West, czy też starszego, ale wciąż efektownego od strony wizualnej Cyberpunk 2077.
NVIDIA Reflex to z kolei technika, którą docenią wszyscy Ci gracze, którym wydawało się, że zawsze to oni strzelają pierwsi, a mimo to są eliminowani przez przeciwników w grach online. Winne takiego stanu rzeczy są opóźnienia systemowe, które eliminuje NVIDIA Reflex, jeden z elementów DLSS 3 i DLSS 3.5. NVIDIA Reflex pozwala synchronizować pracę karty graficznej NVIDIA GeForce oraz procesora, aby redukować w zasadzie do zera opóźnienia powstające w kolejce renderowania.
ASUS ROG Strix Scar 18 to laptop, który zastąpi wydajnego desktopa
Jeśli bardzo chcesz kupić komputer o wydajności cechującej naprawdę wypasionego desktopa, ale potrzebujesz pewnego rodzaju mobilności, na scenę wkracza ASUS ROG Strix Scar 18. Wyposażony w piękny ekran Mini-LED, skutecznie chłodzony i wspierany nie tylko przez najlepsze komponenty, ale też technologie NVIDIA, jest naturalnym wyborem dla wszystkich najbardziej wymagających graczy i profesjonalistów, oczekujących od swojego laptopa wyłącznie tego, co czołowe w swojej klasie.
Artykuł sponsorowany