Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach każdy ma już swój powerbank do smartfona. Nic bardziej mylnego. To prawda, wielu internautów chce wymienić swój dotychczasowy sprzęt na coś nowocześniejszego lub po prostu pojemniejszego, ale cała masa osób szuka swojego pierwszego powerbanka. Jaki powerbank wybrać? Które powerbanki są najlepsze? Spieszymy z pomocą.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie powerbanka?
Przede wszystkim, zastanów się, co chcesz ładować za pomocą takiego urządzenia. Istnieją nawet specjalne powerbanku do samochodów – to jump startery. Pomyśl także nad tym, w jakich sytuacjach będziesz z niego korzystał. Podstawowym parametrem powerbanka jest jego pojemność, określająca ile razy będzie on w stanie uzupełnić stan baterii w danym urządzeniu. Powerbank o deklarowanej pojemności 10000 mAh powinien być w stanie naładować smartfon z baterią o pojemności 4500 mAh od 0 do 100% dwukrotnie.
Często wybierasz się na kilkudniowe górskie wędrówki z dala od źródeł prądu? Poszukaj powerbanka o pojemności 20000 mAh, a nawet 30000 mAh. Chcesz bardziej kompaktowego akcesorium, które bez większego problemu zmieścisz w kieszeni kurtki podczas wypadu na miasto? Rozejrzyj się za powerbankiem o pojemności 10000 mAh lub nawet mniejszej.
Kolejną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę są złącza oraz parametry ładowania. Nowoczesne powerbanki dysponują wyjściami USB-A i USB-C, co pozwala im być kompatybilnymi z najpopularniejszymi obecnie typami przewodów. Szukasz powerbanka z szybkim ładowaniem? Zwróć uwagę na to, z jaką mocą jest w stanie ładować sprzęty mobilne. 18 W dla powerbanka to całkiem niezła wartość. Pamiętaj, że gdy ładujesz za pomocą powerbanka kilka urządzeń na raz, moc ładowania spadnie.
Inne przydatne cechy, które powinien mieć dobry powerbank to wskaźnik naładowania baterii w postaci diody LED lub wyświetlacza, litowo-polimerową baterię oraz funkcję szybkiego ładowania dla samego siebie. Od czasu do czasu powerbank trzeba w końcu naładować – to nie perpetuum mobile.
Jaki powerbank do telefonu?
Powiedzmy sobie szczerze: wybór jest kolosalny. Jeżeli szukasz niewielkiego powerbanka w dobrej cenie, uwadze Twej polecamy model Green Cell PowerPlay 10S. Kosztuje ok. 86 złotych i może ładować smartfony i inne urządzenia z mocą maksymalną 18 W dzięki obsłudze standardu szybkiego ładowania Power Delivery. Zamknięty w ładnej obudowie sprzęt wyposażono w dwa złącza USB-A i dwa USB-C, a także diodowy wskaźnik stanu naładowania.
Źródło: GreenCell
W jeszcze niższej cenie można rozważyć zakup Xiaomi Redmi Power Bank 10000 mAh. Ten wyposażono w dwa złącza USB-A, jedno USB-C i jedno micro USB. Moc ładowania wynosi maksymalnie 10 W, ale cena to jedyne 69 złotych.
Źródło: Xiaomi
A może coś droższego, za to z funkcją ładowania solarnego? Jeżeli często uskuteczniasz wędrówki górskie lub biwakujesz, może Ci się spodobać PowerNeed ES20000B 20000 mAh za 249 złotych. Naładujesz go nie tylko z gniazdka sieciowego ale też za pośrednictwem rozkładanych paneli słonecznych.
Źródło: PowerNeed
Ostatnia z propozycji to model z ładowaniem bezprzewodowym. Samsung EB-U3300XJ Wireless Battery Pack za 199 złotych może uzupełniać energię w smartfonie poprzez złącza USB-C z mocą 25 W lub bezprzewodowo (standard Qi) z mocą 7,5 W. Na powerbanku wystarczy położyć telefon wspierający funkcję ładowania bezprzewodowego i… gotowe. Zacznie odzyskiwać utraconą energię.
Źródło: Samsung
Jaki powerbank do iPhone?
Szukasz powerbanka dla swojego smartfona Apple, który może ładować również smartfony z Androidem i całą masę innych sprzętów? Zerknij w stronę Baseus PPAD000101 Adaman. To popularny, uniwersalny i wysoko oceniany sprzęt zamknięty w metalowej obudowie, z cyfrowym wyświetlaczem, który może ładować urządzenia mobilne z mocą nawet 22,5 W. Na obudowie urządzenia o pojemności 20000 mAh, wspierającego standardy ładowania Quick Charge 3.0, Power Delivery i Huawei SuperCharge znajduje się nawet ekran symbolizujący stan naładowania urządzenia. Oprócz dwóch portów USB-A jest też port USB-C i Lightning.
Źródło: Baseus
Jaki powerbank do laptopa?
Tutaj przyda się powerbank o pojemności co najmniej 30000 mAh. Baseus PPLG-A01 Amblight to propozycja z aż czterema portami USB-A, jednym USB-C, złączem Apple Lightning i portem micro USB. Za sprawą technologii szybkiego ładowania Quick Charge 3.0 i Power Delivery 3.0 może ładować laptopy z mocą do 65 W. Jasne, do jednoczesnego ładowania i grania na laptopie gamingowym nawet to nie wystarczy, ale taki powerbank bez problemu naładuje ultrabook biznesowy, na przykład Apple MacBooka Air lub Pro.
Źródło: Baseus
Wybór powerbanków jest ogromny, jednakże kierując się naszymi wskazówkami zamieszczonymi na wstępie tego wpisu z pewnością znajdziesz sprzęt dla siebie. Jeśli będziesz dbał o ten sprzęt, posłuży Ci lata i niejednokrotnie uratuje Cię w podbramkowej sytuacji. Czy warto kupić powerbank? Odpowiedź brzmi: oczywiście.
Artykuł powstał we współpracy z OleOle