Dla Japończyków żuraw (Tsuru) jest symbolem szczęścia i długowieczności, ale również honoru oraz lojalności. Na świecie zaś jest chyba najbardziej rozpoznawalnym przykładem sztuki składania papieru.
Technologicznie sercem układu jest mikrokomputer zaprojektowany przez LAPIS, który jest aż o 90 % bardziej wydajny, niż produkty konkurencji, np. Arduino. Fizycznie jednostka centralna jest wielkości mniej więcej karty SD. Żuraw sterowany jest oczywiście zdalnie.
Do wykonania ptaka użyto drukarki 3D. Szkielet został zrobiony z nylonu, zaś skrzydła i pozostałe elementy Orizuru to specjalny rodzaj papieru. Razem z bateriami, jednostką sterującą i czujnikami, żuraw wazy zaledwie 31 gramów. Jego długość to ok. 70 cm.
Papierowy żuraw ma oczywiście głębszy sens. Rhom oraz producent miniaturowych samolotów, firma Tyoukogata Hikoutai Lab, mają nadzieję na stworzenie urządzenia, które odtworzy realistyczny ruch ptaka w locie. Orizuru jest praktycznym efektem tego pomysłu, chociaż oczywiście brakuje mu jeszcze zwrotności, finezji lotu i szybkości prawdziwych ptaków. Urządzenie ma również przekać Japończyków do technologii, która obecnie nie ma dobrej prasy w Japonii.
Źródło: cnet