Karta graficzna jak SSD M.2. Miniaturka dla profesjonalistów od ASRock

Jan DomańskiSkomentuj
Karta graficzna jak SSD M.2. Miniaturka dla profesjonalistów od ASRock

{reklama-artykul}Nie tak znaną jak główny brand firmą jest ASRock Rack, który nie przedstawia swojego portfolio jako skierowanego do zwykłych konsumentów, a firm i instytucji korzystających z komputerów do profesjonalnych zadań, głównie serwerowych. Jednak ten sprzęt jest na tyle unikalny, że szkoda byłoby o nim nie wspomnieć nawet w formie osobliwej ciekawostki.

Gniazdo znane głównie z SSD w służbie karty graficznej

Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z nośnikiem SSD w formacie M.2. Tylko coś nie bardzo pasują te wystające piny, a tym bardziej podłączone do nich kable. Tak naprawdę ASRock Rack zaprezentował nie SSD, a stworzony w podobnej formie układ graficzny M2_VGA, który komunikuje się z resztą komputera nie klasycznym slotem PCI-Express x16, tylko miniaturowym w gnieździe M.2. Niby to nic dziwnego, przecież szybkie dyski pracujące jako NVMe korzystają z trybu PCI-Express 3.0 x4 lub 4.0 x4, a moduły WiFi są powszechnie montowane w laptopach jako krótkie karty M.2, a przecież (poza trybem x4 i typem wtyczki) to ten sam standard jak przy grafikach.

ASRock Rack M2_VGANa pierwszy rzut oka grafikę ASRock Rack M2_VGA można pomylić z SSD M.2 / foto. ASRock Rack

Teoretycznie można zaopatrzyć się w przejściówkę, aby podpiąć w złącze M.2 obsługujące PCI-Express nawet klasyczną kartę graficzną, choć w praktyce ma to niewielki sens. Po co w takim razie grafika na M.2? Standardowo we wszystkich zwykłych procesorach Intela (nie licząc tych z literką F w nazwie) i części AMD mamy zintegrowane relatywnie proste układy graficzne (niektóre nadają się nawet do podstawowego grania, ale są zdecydowanie prostsze od Radeonów czy GeForców). Jednak w stacji roboczej czy serwerze korzystamy z innego typu procesorów, które nie posiadają iGPU. Trzeba posiłkować się typową grafiką w formie karty rozszerzeń PCI-Express, a dzięki ASRock Rack M2_VGA, jest alternatywa.

Grafika ASRock Rack M2_VGA tylko do gier 2D? Pewnie nawet to by ją przerosło


Nie każdy serwer w ogóle potrzebuje wyświetlania grafiki, ale jeśli tak, to wystarczą bardzo podstawowe możliwości, w zasadzie żeby było coś widać i tyle. Nie potrzeba mocy przerobowej do aplikacji 3D czy gier ani akceleracji do wyświetlania filmów w 4K. Z tego powodu nie dziwi zastosowanie chipu Siliconmotion SM750, zaledwie 16 MB DDR (to mniej niż pojemność SSD czy nawet bufora SSD) i możliwości wyświetlania nie większej rozdzielczości niż full HD przez analogowe złącze VGA (D-Sub) umieszczone na śledziu z dodatkowego wyprowadzenia.

ASRock Rack M2_VGAASRock Rack M2_VGA i wyprowadzenie obrazu oraz zasilania / foto. ASRock Rack


Grafika ASRock Rack M2_VGA nie wykorzystuje nawet w pełni złącza M.2, bo pracuje w trybie PCI-Express x1. Jednak potrzebuje dodatkowego zasilania (niespecjalnie dużego, producent określa zapotrzebowanie na energię jako 1,49 W) wyprowadzonego z Molex. Dzięki tak podstawowym parametrom można było nawet zrezygnować z układu chłodzenia.

Zobacz również:
Game Boy jako komputer z klawiaturą? Zapomniane akcesorium WorkBoy

Źródło i foto: ASRock Rack

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.