22-letnia karta graficzna wciąż wspierana. To zasługa społeczności

Piotr MalinowskiSkomentuj
22-letnia karta graficzna wciąż wspierana. To zasługa społeczności

Karta graficzna wspierana przez ponad dwie dekady? Brzmi jak najgorszy koszmar producenta i marzenie każdego konsumenta. Okazuje się jednak, że mówimy o faktycznym stanie rzeczy, lecz temat jest nieco bardziej skomplikowany. Społeczność postanowiła bowiem nie pozwolić umrzeć 22-letniemu podzespołowi od AMD i firma niestety nie ma z tym nic wspólnego. Klienci mogą natomiast bez problemu pobierać udostępniane regularnie aktualizacje sterowników. Zerknijmy na to wszystko nieco bliżej.

Karta graficzna z ponad 20-letnim wsparciem? To możliwe

Jeśli porównacie wygląd gier z początków XXI wieku do tych z chociażby minionego roku, to raczej na pewno dostrzeżecie mnóstwo różnic. Wykorzystywane dwadzieścia lat technologie oraz sprzęty albo odeszły w zapomnienie, albo zostały rozwinięte tak bardzo, iż próżno szukać zbyt wielu podobieństw. Na świecie wciąż jest jednak szereg osób z nostalgią wspominających tamte czasy i korzystających z maszyn, których miejsce niedługo będzie w odpowiednich muzeach. Istnieją projekty niepozwalające, by o artefaktach przeszłości całkowicie zapomniano.

Główną rolę w tytułowym przedsięwzięciu grają układy graficzne ATI R300 i R500 debiutujące pierwotnie ponad dwie dekady temu. Pewna grupa fanów zdecydowała się na przygotowanie specjalnych aktualizacji, by komponenty były w stanie zadziałać na nowoczesnych iteracjach systemu Linux. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zainteresowani konsumenci przedłużyli życie wiekowych podzespołów. Projekt jest rzecz jasna open-source, więc każdy może bez problemu go pobrać i ewentualnie modyfikować.

Jeśli zaś chodzi o szczegóły samej aktualizacji sterownika, to zdecydowano się na ulepszenie technologii shaderów i wprowadzenie pewnych ułatwień dla programistów oraz specjalistów. Klienci korzystający z serii R300-R500 mogą spodziewać się debiutu łatki jeszcze w tym kwartale w ramach Mesa 24.0. Warto więc uzbroić się w odpowiednią dawkę cierpliwości. Jak więc widzicie – dalsze działanie technologicznego dinozaura na nowych systemach wciąż jest możliwe.

Karta graficzna Radeon 9700 Pro z chipsetem ATI R300 / Źródło: AMD, Phoronix

To nie pierwsza tego typu aktualizacja

Karta graficzna regularnie otrzymuje jednak stosowne aktualizacje. Pod koniec 2021 roku byliśmy świadkami premiery sporego patcha open-source do tych samych podzespołów. Wtedy usprawniono wydajność, co zostało od razu zauważone podczas próby uruchomienia popularnych produkcji z tamtej epoki. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że społeczność nadal będzie rozwijać tę ciekawą inicjatywę i wkrótce doczekamy się debiutu kolejnych usprawnień.

Oczywiście skorzysta z nich niezbyt wielu konsumentów, ale pewna nisza bez wątpienia będzie zadowolona. Osobiście jestem bardzo zaskoczony, iż ktokolwiek używa jeszcze kart wchodzących we wspomniane wcześniej serie. Dodatkowo jeszcze w nowych systemach Linux – sam jednak przyznacie, że mówimy o naprawdę przyjemnej ciekawostce.

Źródło: Tom’s Hardware, Phoronix, GitHub / Zdjęcie otwierające: AMD, Phoronix, unsplash.com (@frdx)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.