PC dla graczy od KFC gotowy nawet na najbardziej wymagającą rozgrywkę
Czy widzieliście kiedyś ciepłe jedzenie wyciągane z komory komputera? / foto. Cooler Master
Choć tak naprawdę słowo „konsola” jest mocno na wyrost. Nie wiadomo jeszcze, co z oprogramowaniem urządzenia, ale to tak naprawdę minikomputer gamingowy w obudowie przypominającej kubełek kurczaka wspominanej popularnej sieci fast foodów, więc można stawiać na Windowsa 10 x64, a nie jakieś zamknięte bardziej „konsolowe” rozwiązanie. Część faktów przekazali też redakcji TomsHardware przedstawiciele niektórych zaangażowanych w projekt firm (KFC, Cooler Master, Intel, ASUS, Seagate).
Całość opiera się na naprawdę mocnych podzespołach klasy mini PC, a konkretnie Intel NUC 9 Extreme Element z Intel Core i9-9980HK i karcie graficznej ASUS GeForce RTX (po zamieszczonej grafice można stwierdzić, że prawdopodobnie niewielkiej edycji modelu RTX 2070) oraz dwóch nośnikach SSD Seagate BarraCuda PCIe NVMe.
ASUS GeForce RTX z grafik promocyjnych na stronie Cooler Mastera poświęconej KFConsole / foto. Cooler Master
Choć nie wiadomo, czy fabrycznie będą spięte w macierz dla jeszcze lepszych osiągów, czy jednak partnerzy technologiczni KFC zdecydują się na pracę jako zupełnie osobne dyski w systemie. Bardziej prawdopodobne wydaje się postawienie na niezależne partycje z racji sloganu „Uwolnij wydajność PCIe NVMe, która jest 6 razy szybsza.” Zdanie pasuje do typowej wydajności pojedynczego SSD PCIe 3.0 x4 w porównaniu do SSD SATA.
KFConsole efektem gruntownej modyfikacji Cooler Mastera
Wszystko zamknięto w drastycznie zmodyfikowanej obudowie Cooler Master MasterCase NC100, która jest zgodna z Intel NUC 9 Extreme Compute Element. Widać, że mod jest naprawdę gruntowny, bo pierwotnie skrzynka Cooler Master nie ma nawet zaokrąglonego kształtu, a typową bryłę stacjonarnego PC, choć dużo mniejszą z racji dedykowania Intel NUC 9 Extreme. Projekt nie powstałby bez mocnego zaangażowania utalentowanego modera Tima „Timpelaya” Malmborga z zespołu Cooler Master CMODX. Stworzył wstępny model 3D KFConsole dbając o to, aby był zgodny z reklamowymi renderami KFC.
Render projektu KFConsole / foto. Cooler Master
Wypowiadając się dla TomsHardware stwierdził, że najtrudniejszym zadaniem było utrzymanie funkcji podgrzewania kurczaka. Całość musi odprowadzać dużo ciepła z procesora i karty graficznej, a komora zapewniająca odpowiednią temperaturę dla tacki z jedzeniem ogranicza przestrzeń i dodatkowo utrudnia cały proces efektywnego schładzania komponentów. Dodał, że „To świetna zabawa, kiedy czytałem artykuły i komentarze z doniesień medialnych, które mówiły o tym filmie z konsolą KFC stwierdzając, że jest to kompletny troll skierowany naprzeciw Xbox i PlayStation. W międzyczasie faktycznie budowaliśmy go w ukryciu.„
Cena i dostępność mini PC w formie gamingowego kubełka KFC
Niestety nie wiemy, co z cenami i dostępnością gamingowego komputera KFConsole. Na pewno będzie to mocna jednostka dla graczy gotowa na technologię ray tracingu, współpracę z goglami VR czy pozwalająca na wyświetlanie obrazu 4K w 240 klatkach na sekundę.
Nie trzeba martwić się o zabrudzenie wnętrza PC tłuszczem i panierką – widać specjalną tackę na jedzenie / foto. KFC Gaming
Oczywiście ostatni aspekt niekoniecznie wiązał się będzie z maksymalnymi ustawieniami w wymagających grach, ale technicznie chip graficzny pozwala na podawanie sygnału 4K @ 240 Hz do monitora. Jeśli spróbowalibyśmy uzyskać jak najwięcej klatek w zaawansowanych tytułach pod 4K, kurczak w opatentowanej komorze zdecydowanie miałby się na czym podgrzewać.
Zobacz również: GPD Win 3 wkrótce w przedsprzedaży. Świetny Windows 10 handheld PC do gier
Źródło i foto: Cooler Master / KFC / TomsHardware