Sprawdź: Masz radio w aucie? Musisz płacić abonament RTV. W 2023 wzrosły kary
Kupiłem telewizor. Czy muszę go zarejestrować?
Zgodnie z polskim prawem każdy nabywca radia lub telewizora powinien zarejestrować go w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od dnia zakupu. Źródło prawa jest tu dwojakie: przede wszystkim Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.
Odbiornik można zarejestrować online lub w placówce stacjonarnej Poczty Polskiej. Rejestracja odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego przez Internet odbywa się za pośrednictwem tego formularza. To właśnie w nim wpiszesz swoje dane adresowe, liczbę odbiorników TV i odbiorników radiowych.
W terminie 4 dni roboczych od daty wypełnienia elektronicznego formularza na adres korespondencyjny, wskazany w zgłoszeniu zostanie przesłana korespondencja zawierająca w/w formularz (kopia i oryginał) oraz kopertą zwrotną. Kopię formularza należy podpisać, umieścić w kopercie zwrotnej i odesłać nadawcy w terminie do 14 dni od dnia otrzymania zgłoszenia.
Nie przegap: Czy trzeba wpuszczać kontrolera abonamentu RTV? Kto nie musi go płacić?
Kara za niezarejestrowanie radia lub telewizora
Jaka grozi kara za niezarejestrowanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego? Kara wynosi 30-krotność stawki miesięcznej za jeden odbiornik. Łatwo policzyć, że w przypadku radia jest to dokładnie 261 złotych, a telewizora – aż 819 złotych.
Abonament radiowo-telewizyjny w 2023 roku wzrósł względem 2022 roku o nawet 16 procent, co przełożyło się automatycznie na wzrost wysokości kar. Stawki za abonament RTV w 2023 roku wynoszą:
- 8,70 złotych / 1 m-c – odbiornik radiowy
- 27,30 złotych / 1 m-c – za radio i/lub telewizor
Abonament RTV – kto nie musi płacić w 2023?
Ustawowo zwolnione z płacenia abonamentu RTV ustawowo są osoby:
- powyżej 75. roku życia (bez dodatkowego wniosku)
- inwalidzi wojenni lub wojskowi
- osoby z I grupy inwalidzkiej
- osoby powyżej 60. roku życia z prawem do emerytury w wysokości nie przekraczającej 50% średniego wynagrodzenia
Płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego nie muszą też osoby, które nie zarejestrowały swojego odbiornika.
Źródło: mat. własny