Kupujesz nowy telewizor? O tym musisz pamiętać

Maksym SłomskiSkomentuj
Kupujesz nowy telewizor? O tym musisz pamiętać
Artykuł sponsorowany

Zakup nowego telewizora budzi zazwyczaj niemałe emocje. W ekscytacji towarzyszącej wyprawie do sklepu stacjonarnego bądź też zakupom w sklepie internetowym łatwo jest podejmować złe lub po prostu pochopne decyzje. Jako że tego rodzaju sprzęt kupuje się raz na kilka lub nawet kilkanaście lat, warto dobrze przemyśleć swój długo wyczekiwany zakup. Jaki telewizor wybrać i na co zwracać uwagę dokonując wyboru?

Jaki telewizor kupić? Rozmiar ma znaczenie

Wbrew obiegowej opinii wielu polskich konsumentów nie istnieje coś takiego jak za duży telewizor. No dobra, istnieje, ale uwierzcie mi, że trudno jest przesadzić. Przekątną ekranu telewizora powinno dobierać się przy uwzględnieniu jego rozdzielczości oraz odległości, w jakiej będziecie siedzieli przed wyświetlaczem. Poniżej podaję kilka przykładów w postaci przekątnej matrycy telewizora oraz optymalnej odległości, w jakiej powinno się od takiego urządzenia siedzieć. Jako że absolutna większość telewizorów w sklepach to telewizory 4K, wyliczenia dotyczą takich właśnie sprzętów.

85 cali – 1,7 metra (tak, tak!)
75 cali – 1,5 metra
65 cali – 1,3 metra
55 cali – 1,1 metra
50 cali – 1 metr

Zaskoczeni? Zaufajcie mi, że jesteście w stanie objąć wzrokiem ekrany telewizorów z podanych wyżej odległości.

lg oled 65a13la

LG OLED 65A13LA. | Źródło: LG

Jaki typ matrycy telewizora wybrać?

W sprzedaży znajduje się obecnie cała masa telewizorów z bardzo zróżnicowanymi matrycami. Najpopularniejsze i najtańsze zarazem są klasyczne matryce LED LCD. Panele w nich podświetlają energooszczędne LED-y.

Dużo bardziej pożądane są telewizory z matrycami OLED, gwarantujące perfekcyjne czernie, szalenie wysoki współczynnik kontrastu i świetną reprodukcję kolorów. Jeśli chcesz kupić telewizor LG, z pewnością powinieneś sprawdzić ofertę telewizorów OLED tego producenta. Dobrej klasy OLED-y sprzedają też firmy Philips oraz Sony.

lg oled

Źródło: LG

W sklepach znajdziesz również telewizory QLED, które ze względu na podobieństwo nazwy często mylone są z OLED-ami. QLED to technologia firmy Samsung, stosowana także w urządzeniach marki TCL. Urządzenia te dysponują matrycami z podświetleniem LED wzbogaconymi o panele z kropkami kwantowymi, zapewniającymi lepsze nasycenie i głębię kolorów.

Który typ matrycy wybrać? Najlepiej porównać ze sobą na żywo kilka dobrze skalibrowanych modeli każdego z producentów, alternatywnie obejrzeć kilka porównań na YouTube.

Jaka częstotliwość odświeżania matrycy w telewizorze?

Ponownie więcej znaczy lepiej. Powoli w zapomnienie odchodzą panele z odświeżaniem 60 Hz, które są w stanie odświeżać wyświetlany obraz 60 razy na sekundę. Ustępują one miejsca bardziej zaawansowanym, szybszym matrycom 100-hercowym, a nawet 120-hercowym. Na telewizorach z matrycą o takiej częstotliwości odświeżania obrazu doskonale ogląda się dynamiczne materiały, jak chociażby sport. Panele tego rodzaju docenią również gracze korzystający z konsol bieżącej generacji lub podpinający do telewizorów swoje komputery.

Android czy inny system w telewizorze?

W zasadzie wszystkie sprzedawane w dzisiejszych czasach telewizory to Smart TV, wyposażone w jakiś system operacyjny. Najpopularniejsze to Android TV i następca Google TV, webOS, Tizen i Saphi TV. Dla przykładu, jeśli kupisz telewizor Sony, automatycznie staniesz się użytkownikiem Google TV. Planujesz zakup urządzenia od LG? Wpadniesz w ekosystem webOS. Nabywcy urządzeń marki Samsung korzystali będą na co dzień z OS-u o nazwie Tizen.

sony bravia tv
Źródło: Sony

Który system operacyjny w telewizorze jest najlepszy? To zależy. Mówi się, że Google TV daje największe możliwości w zakresie personalizacji i instalowania nowych aplikacji. Prawdę mówiąc najlepiej jest jednak sięgnąć po piloty do różnych telewizorów w sklepie i sprawdzić, który interfejs trafi najlepiej w Twoje potrzeby.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Każdy z modeli telewizorów ma pewne unikalne cechy, które mogą pomóc przechylić szalę decyzji o zakupie. Dla przykładu, posiadacze konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S powinni szukać telewizorów ze złączem HDMI 2.1, pozwalającym na przesyłanie sygnału w rozdzielczości 4K i 120 klatkach na sekundę lub nawet 8K w 60 klatkach na sekundę. HDMI 2.0 pozwoli co najwyżej na jakość 4K i płynność 60 klatek na sekundę.

sony bravia xr-55x94k
Sony Bravia XR-55X94K. | Źródło: Sony

Osoby pragnące podłączyć do telewizora kilka różnych urządzeń – dekoder, konsolę do gier, dodatkową przystawkę telewizor, pendrive i inne, powinny zwrócić uwagę na odpowiednio bogaty zestaw złączy USB oraz HDMI. Być może chcesz łączyć się z siecią nie przez Wi-Fi, a przez port RJ-45? Jeśli tak, zwróć uwagę czy dany model ma takie złącze.

Inną ciekawą technologią jest Philips Ambilight, czyli nastrojowe podświetlenie umieszczone z tyłu telewizora na bocznych i górnej krawędzi, dostosowujące się do scen wyświetlanych na ekranie. Taki efekt świetlny pogłębia immersję i pozwala „wsiąknąć” jeszcze lepiej w akcję na ekranie.

Kupuj świadomie

Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik pozwoli części z Was lepiej zrozumieć swoje potrzeby i osiągnąć najwyższą satysfakcję z zakupu telewizora na kolejne lata. Niezależnie od tego co ostatecznie wybierzesz, ważne, abyś był zadowolony.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.