Marka NVIDIA może Wam kojarzyć się przede wszystkim ze sprzętu dla graczy. W sieci najgłośniej bywa bowiem przede wszystkim o tym, jakie możliwości jej karty graficzne dają w grach, wspólnie z takimi technologiami jak NVIDIA DLSS 3 czy NVDIA Reflex. Te same karty graficzne, zwłaszcza w połączeniu z rozwiązaniami NVIDIA Studio, to też jednak narzędzia, które ułatwiają pracę i poszerzają horyzonty artystów i twórców, grafików, architektów oraz profesjonalistów z innych branż.
Powinniście też zdawać sobie sprawę z tego, że z możliwości kart graficznych NVIDIA i dobrodziejstw NVIDIA Studio można cieszyć się nie tylko w przypadku komputerów stacjonarnych, ale również w przypadku laptopów, które niosą za sobą dodatkowe zalety, na czele ze swoją mobilnością. Ale jak duże korzyści NVIDIA Studio oferuje w procesie kreatywnym i twórczym, także właśnie na laptopach? Zademonstruję to w oparciu o sprzęt, który może pochwalić się certyfikacją NVIDIA Studio – laptop ASUS ProArt P16 (H7606) z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4070 w wersji laptopowej.
Laptop z NVIDIA Studio to marzenie twórcy
Okej, część z Was może w ogóle zastanawiać się czym tak dokładnie jest NVIDIA Studio. W skrócie, to swoisty ekosystem opracowany z myślą o profesjonalistach – wspomnianych już twórcach i artystach, grafikach, architektach, fotografach – innymi słowy wszystkich, którzy zajmują się przygotowaniem treści graficznych. W skład tego ekosystemu wchodzą zarówno specjalne narzędzia, które zwiększają efektywność pracy (takie jak NVIDIA Omniverse, NVIDIA Broadcast i NVIDIA Canvas),sterowniki NVIDIA Studio zoptymalizowane pod kątem konkretnych programów dla osób kreatywnych oraz profesjonalistów, karty graficzne GeForce RTX oferujące wybitną wydajność w renderingu 3D, edycji wideo oraz projektowaniu graficznym, jak i laptopy oraz komputery stacjonarne z certyfikacją NVIDIA Studio, stworzone pod kątem pracy twórczej.
Urządzenia takie jak laptop ASUS ProArt P16, posiadające takie wyróżnienie, muszą spełniać bardzo konkretne wymagania i wyróżniać się przemyślaną konstrukcją i topowymi komponentami, a co za tym idzie – bardzo wysoką wydajnością. O tę wysoką wydajność w przypadku tego właśnie laptopa dbają ponadprzeciętne podzespoły, na czele z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4070 w wersji laptopowej, zapewniającej wydajność 321 TOPS. Ponadto na pokładzie laptopa ASUS ProArt P16 znalazł się procesor AMD Ryzen AI 9 HX 370, a do tego mamy aż 64 GB szybkiej pamięci RAM LPDDR5X oraz dysk M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD o pojemności 2 TB, czyli taki, na którym zmieścimy dużo zdjęć, materiałów wideo i projektów.
To nie wszystko, albowiem ASUS ProArt P16 oferuje również 16-calowy, dotykowy wyświetlacz ASUS Lumina OLED 4K z obsługą rysika, na którym każdy projekt będzie wyglądał świetnie dzięki żywym kolorom i bogactwu detali. Twórcy docenią też obecność bogatego zestawu portów i złącz, a Ci pracujący po nocach również klawiatury z podświetleniem, której towarzyszy na dodatek DialPad, czyli intuicyjny fizyczny sterownik, który umożliwia bardzo szybką i precyzyjną regulację parametrów w aplikacjach do pracy kreatywnej. Z jego pomocą łatwo zmienisz rozmiar pędzla w aplikacjach takich jak Clip Studio Paint, błyskawicznie cofniesz czynność wykonaną w Adobe Photoshop czy zmienisz swoje położenie na osi czasu w Adobe Premiere Pro.
Oczywiście, laptop dedykowany profesjonalistom musi posiadać też odpowiednie oprogramowanie i tego tu nie brakuje. Na pokładzie laptopa ASUS ProArt P16 skorzystamy nie tylko z technologii NVIDIA Studio, ale też systemu Windows 11 Pro i kilku autorskich rozwiązań ASUS, w tym takich wykorzystujących magię sztucznej inteligencji. Mowa o pakiecie aplikacji ASUS AI, w skład którego wchodzi choociażby aplikacja Story Cube, czyli narzędzie, które umożliwia autoamtyczne porządkowanie zdjęć i filmów.
Dodatkową zaletą laptopa ASUS ProArt P16 jest jego wytrzymałość. Spełnia on kryteria standardu wojskowego MIL-STD 810H, albowiem cechuje się wysoką odpornością na działanie piasku i kurzu i dużej wilgotności powietrza oraz na wstrząsy fizyczne. To oznacza, że można zabrać go ze sobą nawet do dżungli i tam pracować na nim, wykorzystując możliwości platformy NVIDIA Studio.
Powoływanie pomysłów do życia jeszcze nigdy nie było tak szybkie
Skoro już wiecie, czym jest platforma NVIDIA Studio, przyjrzyjmy się bliżej możliwościom, które ta platforma oferuje. Jej absolutnie czołową zaletą jest to, że mocno uprzyjemnia pracę każdego twórcy. Wysoka wydajność układów graficznych NVIDIA GeForce RTX, na czele z układami NVIDIA GeForce RTX serii 40, w połączeniu z akceleracją sprzętową w dziedzinie wideo, edycji 3D z ray tracingiem oraz sztucznej inteligencji mocno skracają czas renderowania w aplikacjach kreatywnych, edytowania wideo, stosowania efektów SI i projektowania grafiki.
Układy graficzne NVIDIA GeForce RTX zapewniają przyspieszenie sprzętowe w całym mnóstwie aplikacji, także w 75 najlepszych aplikacjach kreatywnych, takich jak Blender, Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve, Vegas Pro, Adobe Photoshop, OBS Studio, Autodesk 3ds Max, Unity, Unreal Engine i wielu innych. Skorzystamy w nich z aclerowanego ukłdami RTX ray tracingu, opartego na SI (akcelerowanego układami RTX) odszumiania, techniki DLSS czy akcerowanego układami GPU kodowania (NVENC).
Ale jak duże przyspieszenie sprzętowe zapewniają układy NVIDIA GeForce RTX z serii 40? Dzięki niemu edycja wideo w Adobe Premiere Pro jest nawet o 20% szybsza, renderowanie w Blednerze nawet 4,5 razy szybsze, a stosowanie efektów SI w Adobe Photoshop nawet 3 razy szybsze. Układ NVIDIA GeForce RTX 4070, taki jak ten dostępny w laptopie ASUS ProArt P16, pozwala wygenerować obraz przy użyciu technologii Stable Diffusion w zaledwie 22 sekundy, podczas gdy generowanie takiego obrazu na MacBooku Pro z układem M3 Pro trwa aż 162 sekundy.
Oczywiście, testerzy i inżynierowie z NVIDIA nieustannie dbają o to, aby Wasze ulubione aplikacje kreatywne działały na urządzeniach z układami NVIDIA coraz lepiej i lepiej – regularnie wydając dla tych układów coraz nowsze sterowniki NVIDIA Studio z kolejnymi optymalizacjami i ulepszeniami.
Wirtualna współpraca łatwiejsza z NVIDIA Omniverse
NVIDIA Studio to także szereg narzędzi, które przyspieszają tok pracy, a jednym z nich jest NVIDIA Omniverse. NVIDIA Omniverse to otwarta platforma, którą stworzono, by ułatwić wirtualna współpracę przy tworzeniu projektów, testowaniu dem i przeprowadzaniu innych testów wydajnościowych. Artyści 3D mogą w niej łączyć zasoby, biblioteki i narzędzia oraz takie aplikacje jak Adobe i Autodesk, by jeszcze szybciej obrazować swoje pomysły.
NVIDIA Omniverse skłąda się z szeregu elementów i modułów, które wspólnie tworzą środowisko do współpracy między wieloma użytkownikami, a także oferują narzędzia do budowy natywnych aplikacji i rozszerzeń, renderowania z ray tracingiem i path tracingiem, a także przeprowadzania superrealistycznych symulacji. Wszystko to sprawia, że NVIDIA Omniverse służy chociażby deweloperom gier, twórcom animowanych filmów, a także architektom, inżynierom czy budowniczym.
Domowa przestrzeń zamieniona w studio dzięki NVIDIA Broadcast
Kolejnym rozwiązaniem będącym częścią NVIDIA Studio jest aplikacja NVIDIA Broadcast, która pozwala streamerom oraz twórcom treści wideo uzyskać profesjonalne efekty w domowych warunkach. W NVIDIA Broadcast można skorzystać z funkcji usuwania szumu, która z użyciem SI dba o to, by na Waszych nagraniach nie było słychać irytującego szumu mikrofonu, odgłosów pisania na klawiaturze czy wentylatorów komputera. Można skorzystać też z funkcji usuwania tła, jego zastąpienia lub rozmycia, która umożliwia spersonalizowanie tła bez konieczności korzystania z drogiego sprzętu.
NVIDIA Broadacast oferuje również funkcję automatycznego dopasowania obrazu, dzięki którym obraz z kamery jest kadrowany tak, abyście zawsze byli w centrum uwagi, a także funkcję kontaktu wzrokowego, która wykorzystuje SI, by sprawiać wrażenie, jakbyście patrzyli w stronę kamery, nawet gdy spoglądacie gdzie indziej. Ponadto aplikacja ta pozwala poprawić jakość obrazu z kamery, usuwając szum widoczny przy słabym oświetleniu.
NVIDIA Studio zapewnia swobodę tworzenia
Jak widać, dzieki platformie NVIDIA Studio zarówno amatorzy, którzy dopiero próbują swoich sił w pracy twórczej, jak i profesjonaliści, którzy zawodowo zajmują się obróbką grafiki i wideo czy wizualizacją projektów, mogą cieszyć się spokojem ducha, wiedząc, że ich kreatywność nie będzie ograniczana przez możliwości sprzętu i oprogramowania. Układy graficzne NVIDIA GeForce RTX z akceleracją sprzętową w aplikacjach kreatywnych zapewniają bowiem bardzo wysoką wydajność w renderowaniu 3D, edycji wideo i projektowaniu graficznym, a rozwiązania takie jak NVIDIA Omniverse i NVIDIA Broadcast poszerzają swobodę realizacji nawet najbardziej ambitnych projektów.
To, że z możliwości platformy NVIDIA Studio można korzystać nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale również na laptopach takich jak ASUS Pro Art P16 jest dobrą wiadomością dla tych, którzy nie mogą lub po prostu nie chcą rozstawać się z mobilnością, jaką oferują laptopy. Z resztą laptopy często mają w zanadrzu dodatkowe możliwości, o których na pecetach można pomarzyć. Nie dość, że na laptopie ASUS Pro Art P16 można pracować dosłownie wszędzie, ze względu na jego zwiększoną wytrzymałość, to posiada on fizyczny sterownik DialPad ułatwiający efektywną pracę w aplikacjach kreatywnych, a na dodatek dysponuje zaawansowanym oprogramowaniem ASUS, które wykorzystuje AI, by wspierać procesy twórcze.
Artykuł sponsorowany na zlecenie ASUS Polska