Laptopy Apple Macbook z czipem M1 deklasują sprzęt z Windows ARM

Maksym SłomskiSkomentuj
Laptopy Apple Macbook z czipem M1 deklasują sprzęt z Windows ARM
Zaprezentowane w połowie listopada laptopy Apple MacBook z autorskim procesorem Apple M1 budzą ogromne zainteresowanie. Nic dziwnego, bowiem ich możliwości, potwierdzane rosnącą liczbą testów, zdają się przekraczać wszelkie wyobrażenia nawet największych optymistów. Swoją wydajnością przewyższają nie tylko wszystkie inne notebooki Mac korzystające z procesorów Intel, ale także konkurencyjne urządzenia z Windows ARM.

Apple ARM vs Windows ARM? Klęska Microsoftu

Dziennikarze serwisu PCWorld porównali Microsoft Surface Pro X z nowym Apple MacBook Air M1. Sprzęt giganta z Redmond wypada blado na tle nowszego rywala.

Obecnie w sprzedaży nie ma zbyt wielu laptopów korzystających z Windows ARM. Urządzenia pracujące pod kontrolą tego systemu operacyjnego mają poważne ograniczenie, w postaci możliwości uruchamiania wyłącznie emulowanego oprogramowania 32-bit x86. Oznacza to tyle, że system nie jest w stanie emulować i uruchamiać 64-bitowych aplikacji stworzonych dla procesorów AMD i Intel.

Apple Macbook air M1

Nowy MacBook Air z czipem M1. | Źródło: Apple

Zobacz również: Apple: Windows 10 może działać na MacBooku z chipem M1

Przypominam, że ze względu na niską wydajność softu 32-bit Apple zrezygnowało z niego zupełnie w 2019 roku, przy okazji premiery macOS Catalina. Firma z Cupertino wprowadziła przy tym technologię Rosetta 2 dla nowych komputerów Mac M1, która „tłumaczy” każde oprogramowanie stworzone dla komputerów Mac z procesorami Intel na treść binarną ARM, którą znacznie działa lepiej na komputerach z autorskimi procesorami Apple.

Firma Microsoft wydała wprawdzie niedawno wersję beta systemu Windows ARM, która oferuje emulację 64-bitowego oprogramowania X86, ale jej wydajność nie jest nawet zbliżona do tego, co potrafią nowe komputery Mac z chipem M1. Rzućcie tylko okiem na wyniki testów Geekbench 5 oraz te przeprowadzone w otwartoźródłowym narzędziu transkodującym pliki wideo, HandBrake. Podczas gdy nowy MacBook Air z chipem M1 konwertował 12-minutowe wideo 4K do formatu 1080p H.265 w około 23 minuty, Surface Pro X ARM potrzebował aż 2 godzin na wykonanie tej samej operacji.

apple geekbench 2

Nowy MacBook Air z czipem M1. Wyniki z benchmarka Geekbench 5, gdzie wyższa wartość oznacza lepszy wynik. | Źródło: Apple

apple handbrake
Wydajność czipu Apple M1 jest imponująca na tle innych rozwiązań. Wyniki z narzędzia Handbrake, gdzie niższa wartość oznacza lepszy wynik. | Źródło: PCWorld

Czytaj także: M1 MacBook Air czy MacBook Pro? Co wybrać?

Apple pokonuje Microsoft w jego własnej grze

Co ciekawe, programiści byli w stanie emulować system Windows 10 na laptopach MacBook z procesorami M1. Efekt? Mac uzyskał lepsze wyniki w teście Geekbench niż Surface Pro X z systemem Windows 10 natywnie na ARM…

Źródło: PCWorld

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.