Na rynku przenośnych konsol, które są w stanie uruchomić gry z PC robi się coraz gęściej. Do rywalizacji z ASUS ROG Ally i Steam Deck dołączył właśnie nowy gracz, oto handheld Lenovo Legion Go.
Podczas specjalnej prezentacji dla mediów w Berlinie mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się nowemu, przenośnemu komputerowi do gier z systemem Windows.
Lenovo Legion Go – przenośny komputer do gier od Lenovo
Legion Go to najnowsza propozycja w gamingowym ekosystemie Lenovo obejmującym komputery PC, akcesoria, oprogramowanie i usługi.
Urządzenie wyposażono w procesor AMD Ryzen Z1 Extreme z grafiką AMD RNDA, 16 GB pamięci RAM LPDDR5X 7500 MHz i dysk PCIe 4.0 NVMe M.2 2242 o pojemności 256GB / 512GB / 1TB. Nie zabrakło gniazda micro-SD obsługującego do 2 TB dodatkowego miejsca do przechowywania. Podobnie, jak w ROG Ally, całość bazuje na systemie Windows 11, co jest sporym udogodnieniem w kontekście uruchamiania gier PC. Według producenta, komputer zapewnia “potężną kombinację wydajności graficznej porównywalnej z konsolami”.
Gry i inne treści wyświetlane są na 8,8-calowym ekranie QHD+. Ekran o jasności do 500 nitów i gamie kolorów 97% DCI-P3 obsługuje rozdzielczości od 800p do 1600p. Częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 60/144 Hz. Jego parametry są zdecydowanie lepsze niż u konkurencji, może to jednak odbić się na żywotności baterii.
Producent nie zdradził nam szczegółów dotyczących żywotności baterii w grach, o tym przekonamy się dopiero, gdy sprzęt trafi na rynek. Wiadomo, że obudowa skrywa baterię o pojemności 49,2 Wh. Samo urządzenie obsługuje technologię Super Rapid Charge, dzięki której akumulator można naładować do 70% w zaledwie pół godziny.
Co ważne, podczas grania po podłączeniu Lenovo Legion Go do ładowania posiada tryb obejścia zasilania. Ten chroni baterię przed dodatkową degradacją, a jednocześnie eliminuje ciepło powstające normalnie podczas ładowania.
O niskie temperatury podczas pracy dba technologia termiczna Coldfront, obejmującą 79-łopatkowy wentylator z polimeru ciekłokrystalicznego. Hałas emitowany przez wentylator ma wynosić mniej niż 25 dB w trybie cichym. Jednocześnie umożliwia urządzeniu osiągnięcie pełnych 25 W TGP w trybie niestandardowym, gdy do rozgrywki potrzebna jest cała moc.
Kontrolery Lenovo Legion Go można uwolnić
Konstrukcja nawiązuje do Nintendo Switch, ale mam tu na myśli głównie pomysł z odłączonymi kontrolerami. Ich usunięcie nie sprawia problemu, podobnie, jak montaż.
Kontrolery Lenovo Legion Go wyposażone są w joysticki z efektem Halla, które mają gwarantować brak dryfu joysticka i minimalną liczbę martwych stref. Jak podaje Lenovo, inne przyciski oferują między innymi zintegrowany gładzik, duży pad kierunkowy, ustawione pod kątem kółko myszy oraz łącznie 10 możliwych do przypisania przycisków bocznych, spustów i przycisków uchwytu. Podświetlenie RGB znajduje się na przycisku zasilania ozdobionym ikonicznym „O” Lenovo Legion, który zmienia kolory, wskazując tryb wentylatora wybierany przez użytkownika.
Jak już wspomniałem, kontrolery Legion TrueStrike w Lenovo Legion Go można odłączyć. Zapewnia to większą elastyczność stylu gry, a także włączyć tryb FPS w przypadku spontanicznych sesji gier FPS.
Producent zadbał o odpowiednią ilość złącz. Lenovo Legion Go jest wyposażony w dwa porty USB Type-C z obsługą DisplayPort 1.4 i Power Delivery 3.0. Łączność obejmuje Wi-Fi 6E oraz obsługę Bluetooth 5.2.
Uzupełnieniem konsoli (a właściwie przenośnego komputera) jest nowa aplikacja Legion Space. Umożliwia ona szybki dostęp do wszystkich platform z grami i sklepów i przeglądanie zainstalowanych lokalnie gier.
Sprzęt jest dość duży i ciężki
Cała konstrukcja z kontrolerami waży aż 854 gramów, a obudowa wydaje się bardzo masywna. Może to być spory problem dla osób, które kupują tego typu sprzęt z myślą o korzystaniu z niego głównie w podróży.
Pod względem gabarytów Lenovo Legion Go nie zachwyca. Owszem, sprzęt nadrabia dużym i jasnym ekranem, ale prawie 200 gramów różnicy może przemówić na rzecz konkurentów. Mam tu na myśli Steam Deck czy ASUS ROG Ally.
Wymiary:
- Lenovo Legion Go – 29.9 cm x 13.1 cm x 4.1 cm
- Steam Deck – 29.8 x 11.7 x 4.9 cm
- ROG Ally – 28 x 11.1 x 2.12 ~ 3.24 cm
Pełnoprawny Windows 11 ma swoje zalety, jednak obsługa systemu operacyjnego na tak małym ekranie była uciążliwa. Lenovo nie współpracowało tutaj z Microsoftem w celu dostosowania interfejsu.
Gracze mają wybór
Czy jest na co czekać? Niewątpliwie Lenovo Legion Go będzie silną konkurencją na rynku handheldów dla graczy. Sprzęt z pewnością zainteresuje osoby stawiające na duży i wyrazisty ekran. Rozczarować może za to tych, którzy liczyli na bardziej kompaktową i mobilną konstrukcję.
Oczekuje się, że Lenovo Legion Go będzie dostępny od 31 października 2023 r. w cenie od 799 euro, czyli około 3600 zł.
Źródło: mat. własny, Lenovo