Oto pierwsze laptopy Copilot+ od Lenovo. Mogą namieszać

Piotr MalinowskiSkomentuj
Oto pierwsze laptopy Copilot+ od Lenovo. Mogą namieszać

Lenovo zapowiedziało właśnie dwa laptopy Copilot+ mające zaoferować użytkownikom „nowy poziom personalizacji komputerów osobistych”. Urządzenia będą napędzane układem Snapdragon X Elite, co pozwoli na inteligentne lokalne przetwarzanie zadań. Docelowo zwiększy to kreatywność oraz bezpieczeństwo klientów, a także pomoże im wykorzystać pełnię możliwości sztucznej inteligencji. Co dokładnie wzbogaciła portfolio popularnej marki?

Lenovo nie zostaje w tyle jeśli chodzi o Copilot+ PC

Microsoft postanowił wypuścić na rynek zupełnie nową kategorię urządzeń zaprojektowanych z myślą o sztucznej inteligencji. Technologiczny gigant chce udostępnić najszybsze sprzęty w historii, które skorzystają z układów NPU wyróżniających się mocą na poziomie 40 TOPS. Do tego wszystkiego dochodzi długi czas pracy na baterii i dostęp do zaawansowanych modeli AI. Nic więc dziwnego, że producenci PC wręcz rzucili się na ten pomysł korporacji.

Lenovo jest jednym z partnerów i także chce skusić konsumentów sztuczną inteligencją oraz idącymi za tym benefitami. Chodzi przecież o znaczącą poprawę wydajności, a także wprowadzenie funkcji oszczędzających czas czy ulepszających produktywność – nawet w trybie offline. Copilot+ ma być przełomowym momentem w historii branży technologicznej, tak przynajmniej twierdzą ogromne firmy i analitycy.

Lenovo Yoga Slim 7x

Rdzeniem tego laptopa będzie procesor Snapdragon X Elite Hexagon NPU posiadający szereg wbudowanych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Mowa m.in. o zamianie tekstu na obraz, zaawansowanych opcjach edycji zdjęć/wideo czy tworzeniu i edytowaniu tekstu. AI zajmie się przy okazji poprawą jakości/funkcjonalności aparatu – problemu nie będzie stanowić strumieniowanie w 4K czy udostępnianie audio w bezstratnej rozdzielczości. Lenovo daje też znać o szybszej łączności z internetem czy zwiększonym bezpieczeństwem.

Nie można również zapominać o obecności baterii 70 Wh, która może utrzymać sprzęt przy życiu nawet przez kilka dni. Pomoże w tym (rzecz jasna) AI inteligentnie określając dokładny scenariusz użytkownika. Dostosuje ona wtedy moc i wydajność w zależności od wykonywanego zadania. Zadbano także o przenośność – urządzenie będzie ważyć zaledwie 1,28 kg. Nie obyło się bez 14,5-calowego panelu dotykowego PureSight OLED o proporcjach 16:10, rozdzielczości 3K 90 Hz i jasności szczytowej 1000 nitów. Producent chwali się czterogłośnikowym systemem dźwiękowym oraz klawiaturą oferującą 1,5-milimetrowy skok każdego klawisza i powłokę o długotrwałych właściwościach anty-olejowych.

Cena i dostępność? Od czerwca 2024 roku za 1599 euro.

ThinkPad T14s 6. generacji

To propozycja skierowana głównie dla klientów biznesowych. Ponownie zagości procesor Snapdragon X Elite, lecz do tego dojdzie zintegrowany układ Adreno i wbudowany silnik AI. Moc na poziomie 45 TOPS zapewni spore możliwości jeśli chodzi o produktywność, jak i procesy tworzenie różnej zawartości – wszystko będzie płynniejsze oraz szybsze, nawet offline. Nie można bowiem zapominać o wsparciu ze strony pakietu Microsoft 365.

Laptop zaoferuje nawet do 64 GB pamięci LPDDR5x zamkniętej w 14-calowej obudowie z wąskimi ramkami. Lenovo informuje też o obecności paska komunikacyjnego zawierającego kamerę FHD + IR MIPI z fizyczną migawką kamery. Otrzymamy też technologię Wi-Fi 7 i opcjonalne funkcje 5G. Jeśli zaś chodzi o baterię, to tutaj pojemność będzie znacznie mniejsza, bo tylko 58 Wh.

Cena i dostępność? Od sierpnia 2024 roku za 1769 euro.

Szczegółowa specyfikacja urządzeń

Poniżej znajdziecie tabelę zawierającą szczegółowy opis specyfikacji opisanych powyżej laptopów Copilot+.

Planujecie zakup komputerów AI? Koniecznie podzielcie się swoimi planami i odczuciami za pośrednictwem sekcji komentarzy!

Źródło: Lenovo / Zdjęcie otwierające: Lenovo

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.