Lepiej nie stawiaj PlayStation 5 w pionie. Oto dlaczego

Anna BorzęckaSkomentuj
Lepiej nie stawiaj PlayStation 5 w pionie. Oto dlaczego
Wpisz w Google frazę „PlayStation 5”, kliknij Enter i przejdź do sekcji Grafika. Co tam zobaczysz? Rzecz jasna grafiki z konsolą PlayStation 5. Istotny jest jednak pewien szczegół. Otóż, na większości z nich konsola ta przedstawiona jest w pionie. Tymczasem okazuje się, że stawianie PlayStation 5 w pionie może nie być dobrym pomysłem.

W sieci pojawiły się doniesienia o kilku przypadkach awarii, które PlayStation 5 doświadczyło najprawdopodobniej dlatego, że stało w pionie. W każdym z tych przypadków awaria polegała na wycieku ciekłych metali wykorzystywanych do chłodzenia urządzenia – wycieku, który prowadził do uszkodzenia płyty głównej.

Konsola zaprojektowana do użytku w pionie lub poziomie

Chociaż PlayStation 5 znacznie różni się od poprzednich konsol Sony, łączy je z nimi pewien wspólny mianownik. Otóż, zarówno PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4 , jak i PlayStation 5 (oraz ich poszczególne wersje) mogą być ustawione w pionie lub w poziomie. Dzięki temu każdą z tych konsol łatwiej dopasować do swojej przestrzeni, a zwłaszcza PlayStation 5, które jest po prostu ogromne.

Czytaj też: PlayStation 5 – recenzja konsoli nowej generacji po tygodniu użytkowania

Sony PS5 Unboxing 30

PlayStation 5 w poziomie. | Źródło: Instalki.pl

Nie sposób powiedzieć, ile osób zdecydowało się umieścić PlayStation 5 na swojej komodzie, biurku czy telewizorowej szafce w pionie, a ile w poziomie. Mam jednak nadzieję na to, że zdecydowanie większość posiadaczy urządzenia zdecydowało się korzystać z niego w poziomie. Dlaczego?

Wyciek w PlayStation 5

We wrześniu ubiegłego roku technik zajmujący się naprawą konsol o pseudonimie TheCod3r opublikował w serwisie YouTube wideo, w którym pokazał PlayStation 5 otrzymane w celu naprawy. Konsola nie chciała się włączyć, wiec dostał się do jej podzespołów, wyjął płytę główną i sprawdził jej przepływy napięcia.

Chociaż fizycznie płyta główna wyglądała w porządku, uzyskane odczyty nie były powodem od zadowolenia. TheCod3r zdecydował się więc podnieść osłonę otaczającą układ APU (ang. accelerated processing unit), aby sprawdzić, czy tam nie doszło do żadnych uszkodzeń. W ten sposób odkrył, że ciekły metal wyciekł ze swojej lokalizacji i zalał styki znajdujące się poniżej.

Nigdy wcześniej TheCod3r i prawdopodobnie nikt inny nie miał do czynienia z taką awarią PlayStation 5. We wrześniu wydawała się ona odosobnionym przypadkiem. Od tego czasu w Internecie pojawiła się jednak co najmniej jedna skarga o takim samym problemie.

TheCod3r stwierdził, że omawiana awaria to wynik poważnego faux pas ze strony zespołu projektowego Sony. Wygląda na to, że stop indu i galu umieszczony między APU a radiatorem (który jest cieczą w temperaturze pokojowej), z czasem może kapać w dół za sprawą grawitacji, gdy konsola ustawiona jest w pionie. Ustawienie konsoli w poziomie powinno eliminować problem, ponieważ wtedy ciekły metal równomiernie rozlewa się na swojej podstawie i nie dochodzi do przerwania jego napięcia powierzchniowego.

ps5-wyciek

PlayStation 5 – wyciek ciekłego metalu w APU. | Źródło: TheCod3r/YouTube

Na wszelki wypadek ustaw PlayStation 5 w poziomie

Jak dotychczas Sony nie poinformowało, że zdaje sobie z powyższego problemu sprawę. Nikt nie przeprowadził też w jego kwestii żadnego śledztwa. Nie wiadomo więc, czy może on dotknąć każdej konsoli PlayStation 5 stojącej w pionie, czy tylko tych, które posiadają jakąś wadę fabryczną lub zostały poddane silnym wstrząsom (które mogły przerwać napięcie powierzchniowe ciekłego metalu) gdzieś w transporcie. Nie wiadomo też, czy może dotknąć każdego modelu PlayStation 5, czy tylko części z nich.

Oczywiście, przezorny zawsze ubezpieczony więc w świetle tych doniesień radziłabym każdemu użytkownikowi PlayStation 5, aby ustawił swoją konsolę w orientacji poziomej. Lepiej uniknąć potencjalnych problemów.

Warto wspomnieć, że w przeszłości także PlayStation 2 doświadczało problemów, jeśli stało w pionie, mimo że w teorii było to bezpieczne. Dochodziło do przesunięcia głowicy jego lasera, a w rezultacie do problemów w czytaniu dysków CD. Można to było jednak w bardzo prosty sposób naprawić, otwierając pokrywę konsoli i ręcznie zmieniając ustawienie głowicy. Niestety, przeciętny użytkownik nie będzie w stanie poradzić sobie z wyciekiem ciekłego metalu z APU w PlayStation 5.

Źródło: TechSpot, fot. tyt. Sony

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.