LG raz jeszcze zademonstrowało możliwości elastycznego i rozciągliwego wyświetlacza. Ponad setka osób mogła obserwować eksperymentalny projekt południowokoreańskiego producenta. Najwięcej emocji wywołała informacja o opcji zwiększenia rozmiaru ekranu o nawet połowę w porównaniu do jego oryginalnej formy. Trudno więc wymienić nawet część ewentualnych zastosowań tej interesującej technologii. Czy dowiedzieliśmy się czegoś jeszcze?
LG nadal pracuje nad elastycznym wyświetlaczem
Nie tak dawno doczekaliśmy się przełomowego, ale spodziewanego wydarzenia – LG dało znać o rezygnacji z produkcji telewizorów LCD. Podobną decyzję swego czasu podjęli inni technologiczni giganci skupiając się na ekranach OLED. Na łamach naszego portalu informowaliśmy również o umieszczaniu reklam tuż przed wygaszaczami ekranu, co nieco wkurzyło przeciętnych konsumentów, a ucieszyło reklamodawców.
- Sprawdź także: LG rozpoczyna produkcję rewolucyjnych paneli OLED dla graczy
Cofnijmy się na moment do 2022 roku, kiedy to LG po raz pierwszy zademonstrowało prototypowy rozciągliwy wyświetlacz. Wtedy też chwalono się opcją zwiększenia jego rozmiaru o ponad 20 procent. Na temat poprawy tego aspektu rozmawiano zaledwie kilka dni temu z ponad setką osób (badacze, przedstawiciele krajowego przemysłu oraz środowiska akademickiego).
Firma raz jeszcze pokazała działanie ekranu, lecz tym razem rozszerza się on aż do 50 procent swojego oryginalnego rozmiaru (np. z 12 do 18 cali). Do tego dochodzi obsługa palety kolorów RGB oraz zagęszczenie pikseli na poziomie 100 PPI. LG wprowadziło szereg nowych technologii – na największą uwagę zasługuje poprawa właściwości wykorzystywanego materiału krzemowego oraz zmiana podejścia do okablowania.
Co z wytrzymałością takiego wyświetlacza?
Zdecydowano się również na wykorzystanie źródła światła micro-LED, co ma zwiększyć trwałość ekranu. Nie ma dojść do żadnych uszkodzeń nawet przy rozciągnięciu ekranu ponad 10 000 razy. Wyraźna jakość obrazu natomiast ma występować nawet w ekstremalnych warunkach pokroju ekspozycji na niskie/wysokie temperatury, a także wstrząsy.
Producent daje przy okazji znać, że tego typu ekran jest nie tylko cienki, ale i lekki. Dlatego też nie ma problemu z przyleganiem do nieregularnie zakrzywionych powierzchni pokroju odzieży czy skóry. Trudno więc doszukiwać się ograniczeń jeśli chodzi o potencjał wykorzystania technologii. LG zademonstrowało działanie wyświetlacza jako panel samochodowy czy element ubioru pomagający służbom podczas wykonywania obowiązków.
- Przeczytaj również: Samsung może wskrzesić przedziwnego smartfona od LG
Elastyczne wyświetlacze są obiektem zainteresowania technologicznych gigantów od wielu lat. Nadal mówimy o dosyć futurystycznej technologii i tak naprawdę trudno stwierdzić, kiedy trafi ona do powszechnego użytku. Mimo wszystko warto mieć świadomość tego, że coś takiego w ogóle powstaje i ma coraz więcej sensu.
Źródło: TechSpot, LG / Zdjęcie otwierające: YouTube (@LGDisplayGlobal)