Lubisz podkręcanie? Polubisz tańszy wariant tego procesora Intel

Maksym SłomskiSkomentuj
Lubisz podkręcanie? Polubisz tańszy wariant tego procesora Intel
Miłośnicy świata komputerów i entuzjaści nowych technologii do swoich desktopów nierzadko wkładają procesory z odblokowanym mnożnikiem, pozwalającym stosunkowo łatwo zwiększyć ich wydajność. Potencjalny darmowy zysk mocy obliczeniowej płynący z overclockingu sprawia, że gracze chętnie kupują najwydajniejsze procesory z dopiskiem „K” w nazwie, często ignorując te tańsze z dopiskiem „KF”, pozbawione zintegrowanego układu graficznego. Jak się okazuje, niesłusznie.

Intel Core i9-13900KF vs Intel Core i9-13900K

Procesor procesorowi nie równy. Wie o tym każdy miłośnik podkręcania. Poszczególne CPU różnią się od siebie potencjałem OC, w zależności od chociażby rewizji. Jak się okazało, dużo łatwiej jest trafić na tzw. „selecta”, czyli układ o zwiększonym potencjale OC, przy zakupie Intel Core i9-13900KF niż wybierając droższego Intel Core i9-13900K.

Sprawdź też: Kultowe procesory, które podkręcały się jak szalone

Do powyższych wniosków doprowadził eksperyment serwisu Igor’s Lab oraz MIFCOM. Przetestowano ponad 500 najnowszych procesorów 13. generacji firmy Intel, aby dowiedzieć się coś o różnicach pomiędzy nimi. Z uzyskanych danych wyciągnięto wniosek, że Intel Core i9-13900KF (ok. 3099 złotych) może być jednym z najlepszych procesorów dla overclockerów tej generacji. Przewyższa w tej kwestii droższego Intel Core i9-13900K (ok. 3149 złotych).

Intel Core 2 Duo E8400 E0

Kiedyś różnice w OC pomiędzy różnymi egzemplarzami tego samego procesora potrafiły być ogromne. Teraz są stosunkowo niewielkie, ale… są. | Źródło: Intel

Wyniki testu okazały się dość zaskakujące. Intel Core i9-13900KF bez iGPU miał większą łączną wartość SP (Silicon Prediction, funkcja na wykorzystanej w teście płycie ASUS) dla wartości P-core i E-core łącznie niż droższy Core i9-13900K, odpowiednio: 101,1 do 99,6.

Technologia poszła do przodu, ale nie wszystko jest idealne

Niewiarygodnie złożony proces litograficzny jest obecnie niezwykle dokładny, ale wciąż nie jest doskonały. To właśnie dlatego występują niewielkie różnice między poszczególnymi matrycami mogą sprawić, że jeden procesor będzie działał lepiej niż inny, jeśli chodzi o podkręcanie. Nie są to już różnice sięgające jak kiedyś setek megaherców, ale… są. Krótko mówiąc: niektóre procesory są po prostu lepsze niż inne.

Maksymalna konfiguracja rdzeni dla procesorów Raptor Lake to układ 8+16 (rdzenie P/E), co oznacza, że tylko najlepsze matryce trafiają do produkcji Intel Core i9-13900K. Jeśli niektóre rdzenie E nie działają na matrycy, trafia ona do procesorów Core i7 lub tańszych. Jeśli niektóre rdzenie P nie działają, prawdopodobnie kieruje się je do Core i5 lub tańszych układów.

Absolutnie najlepsze matryce Raptor Lake, te z działającymi wszystkimi rdzeniami i działającym GPU, trafiają nie tyle do Intel Core i9-13900K, ale również do niedawno wprowadzonego do sprzedaży Intel Core i9-13900KS.

Nie przegap: Procesorowy potwór już w sklepach. Intel Core i9-13900KS od razu z 6 GHz bez OC

Źródło: igorslab, zdj.tyt. Intel

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.