Karty graficzne coraz mniejsze. Standard SFF to mała-wielka rewolucja

Maksym SłomskiSkomentuj
Karty graficzne coraz mniejsze. Standard SFF to mała-wielka rewolucja

Miniaturyzacja komputerów nie postępuje może tak szybko, jak niektórzy to sobie wyobrażali jeszcze ćwierć wieku temu, ale dzieje się w tym zakresie, niż wielu przypuszcza. Dzisiejsze domowe komputery swoją mocą obliczeniową biją na głowę profesjonalny sprzęt sprzed kilku lat, nierzadko zajmujący całe pomieszczenia. Nowym trendem w desktopach są karty graficzne NVIDIA GeForce w standardzie SFF (ang. Small Form Factor), czyli mniejsze od ich pełnowymiarowych odpowiedników. Ma je w swojej ofercie między innymi firma Palit.

Karty graficzne SFF-Ready zamkniesz w naprawdę małych obudowach

Do niedawna złotym standardem domowych komputerów były obudowy w formacie ATX. Dziś spora część konsumentów wybiera sprzęt w obudowach o mniejszym rozmiarze. Jeszcze jakiś czas temu było to rozwiązanie kompromisowe, wiążące się z wyborem chociażby mniej wydajnej karty graficznej. Rozwiązaniem jest standard SFF (SFF-Ready). Jakie są jego kryteria?

Karty graficzne GeForce SFF-Ready dla entuzjastów komputerów typu SFF to modele RTX 4070 lub wyższe o następujących wymiarach:

  • Maksymalna wysokość: 151 mm, w tym promień zagięcia kabla zasilającego,
  • Maksymalna długość: 304 mm,
  • Maksymalna głębokość: 50 mm lub 2,5 slotu.

Takie parametry pozwalają zamykać je w wielu niewielkich obudowach, zajmujących minimalną ilość przestrzeni. Mała „skrzynka” wygląda estetycznie na biurku, pod nim i komputer w niej zamknięty łatwo przenosić z miejsca na miejscu, gdy zajdzie taka potrzeba.

Tak, obudowy mini ITX są popularne od jakiegoś czasu, ale standard SFF-Ready pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek. Ma być gwarantem tego, że podzespoły będą do siebie idealnie pasować, a montaż przebiegnie bez niespodzianek.

Karty graficzne NVIDIA w standardzie SFF są już dostępne w sklepach. Przykładem może być seria kart Palit GeForce RTX 4000 Super Infinity 3. Są one aż o 40 procent mniejsze niż inne modele z trzema wentylatorami od Palit, co czyni je doskonałym wyborem dla miłośników mini-ITX.

Palit GeForce RTX 4080 SUPER Infinity 3
Palit GeForce RTX 4080 SUPER Infinity 3. | Źródło: Palit

Oczywiście wiele kart bez certyfikatu SFF mieści się w małych obudowach. Chodzi tu po prostu o to, że nowe oznaczenie na kartach graficznych i obudowach pozwoli łatwiej wyróżnić je z gąszcza ofert.

Wkrótce na stronach producentów i w ofertach globalnych sprzedawców pojawi się oznaczenie kart graficznych spełniających ten standard, tj. „karty graficzne i obudowy SFF-Ready dla entuzjastów komputerów typu SFF” (SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards), a obudowy będą opisane jako „pasujące do kart SFF-Ready dla entuzjastów komputerów typu SFF” (Compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards), co pozwoli na natychmiastowe rozpoznanie pasujących do siebie części oraz wygodne kupowanie i tworzenie konstrukcji

– podaje NVIDIA.

Źródło: Palit, nvidia.com

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.