Mandaty za jazdę hulajnogą elektryczną. Co można, a czego nie?

Maksym SłomskiSkomentuj
Mandaty za jazdę hulajnogą elektryczną. Co można, a czego nie?
Wiosna w pełni i choć temperatury za oknem nie są jeszcze zbyt łaskawe, poprawa pogody jest tylko kwestią czasu. Na chodnikach, ścieżkach rowerowych, a także ulicach już wkrótce pojawią się rozochoceni przyjemną aurą użytkownicy wszelkiej maści urządzeń transportu osobistego (UTO). Wśród nich najliczniejszą grupę będą stanowić osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych.

Wiedza polskiego społeczeństwa na temat przepisów obowiązujących użytkowników UTO jest niewielka, a nowelizacja przepisów z 2021 roku przeszła jakby bez większego echa. W tym wpisie pokrótce przedstawię co wolno, a czego kategorycznie nie wolno kierującym tego typu pojazdów. Skupię się na najpopularniejszych z nich, czyli hulajnogach elektrycznych.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?

Nie każdy, oj nie każdy. W maju 2021 roku zmieniły się przepisy i zakończyło się El Dorado. Absurd? Ocenę pozostawiam Wam. Ja tylko przytaczam stan faktyczny.

Jazda na hulajnodze elektrycznej bez uprawnień jest możliwa wyłącznie w przypadku osób powyżej 18. roku życia.

Osoby w wieku 10-18 lat, aby poruszać się na hulajnodze elektrycznej, muszą posiadać kartę rowerową lub legitymować się prawem jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.

Dzieci poniżej 10. roku życia na hulajnogach elektrycznych mogą jeździć wyłącznie w strefie zamieszkania, tylko pod opieką osoby dorosłej.

obrazone dziecko

No niestety. | Źródło: Canva Pro

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Zasadniczo na hulajnodze elektrycznej powinno się jeździć na drodze dla rowerów lub na pasie ruchu dla rowerów w przypadku ciągu dla rowerów i pieszych. Niezastosowanie się do tego wymogu skutkuje mandatem wynoszącym 100 złotych.

Jeśli w pobliżu nie ma drogi rowerowej lub pasa dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną może poruszać się jezdnią, o ile ruch pojazdów odbywa się po niej z prędkością nie większą niż 30 km/h lub chodnikiem, z prędkością odpowiadającej ruchu pieszych. Za naruszenie przepisów dotyczących korzystania z chodnika czeka mandat w wysokości 200 złotych.

Czytaj też: Paryżanie zdecydowali. Hulajnogi elektryczne znikają z miasta

hulajnoga bird
Źródło: Bird

Jaką prędkością można się poruszać hulajnogą elektryczną po chodniku? Przyjęło się, że to 4-5 km/h. Za przekroczenie tej prędkości mandat wynosi zawsze 300 złotych. Nie jest to jednak maksymalny mandat za przekroczenie prędkości na hulajnodze elektrycznej, o czym napisałem nieco dalej.

Co ważne: na chodniku oraz drodze dla pieszych kierujący UTO ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu. Mandat za zbyt szybką jazdę na chodniku, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym lub utrudnianie ruchu wynosi 300 złotych.

Jak szybko można jeździć hulajnogą elektryczną?

Wspomniałem już, że po chodniku kierujący hulajnogą elektryczną może poruszać się z prędkością odpowiadającą ruchu pieszych. Co do zasady, prędkość maksymalna hulajnogi elektrycznej powinna wynosić co najwyżej 20 km/h. Za jej przekroczenie poza chodnikiem obowiązuje standardowy taryfikator – taki sam jak dla kierowców samochodów osobowych.

Nie przegap: Policja z fotoradarami poluje na użytkowników hulajnóg elektrycznych

hulajnoga elektryczna przepisy 2
Liczba wypadków na hulajnogach elektrycznych rośnie, a winna jest często brawura kierujących. | Źródło: Canva Pro

Co istotne, obowiązkiem kierującego jest sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej. Wyciąganie nogi nie jest ujęte w przepisach, pomimo tego, iż to znacznie bezpieczniejsza opcja niż wyciąganie ręki.

Hulajnoga elektryczna – mandat za jazdę po spożyciu alkoholu

Przepisy w tej kwestii są zbliżone do przepisów dotyczących kierowców aut, jednakże nie identyczne. Za jazdę po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,49(9) promila) grozi mandat w wysokości 1000 złotych. Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi mandat wynoszący 2500 złotych.

Czy za jazdę po pijaku na hulajnodze elektrycznej policja zabierze prawo jazdy? Tu odpowiedź jest krótka: nie.

Za co można dostać mandat na hulajnodze elektrycznej?

Pamiętać należy o tym, aby hulajnogę elektryczną parkować w miejscu do tego przeznaczonym lub jak najdalej od jezdni na chodniku, równolegle do krawędzi, pozostawiając 1,5 metra szerokości chodnika dla pieszych. Złe parkowanie hulajnogą skutkuje mandatem w wysokości 100 złotych.

hulajnoga elektryczna przepisy 3
Źródło: Sharp

Czy można jeździć we dwie osoby na hulajnodze elektrycznej? Nie, jest to prawnie zabronione oraz niebezpieczne. Mandat w tym przypadku wynosi aż 300 złotych.

Co ciekawe, kierujący hulajnogami elektrycznymi są karani również za nietrzymanie obu rąk na kierownicy (50 złotych) oraz za jazdę równolegle do innego uczestnika ruchu na jezdni, na przykład innego użytkownika UTO (50 złotych).

Jeździjcie rozważnie i uważajcie na siebie i innych.

Źródło: mat. własny, zdj. tyt. Canva Pro

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.