Meta pracuje nad ciekawym produktem do AR i VR. Co tym razem?

Aleksander PiskorzSkomentuj
Meta pracuje nad ciekawym produktem do AR i VR. Co tym razem?

Mark Zuckerberg ujawnił niedawno w programie Morning Brew Daily, że innowacyjna opaska neuronowa firmy, która pozwala sterować zestawami AR / VR jest już prawie gotowa. Zostanie ona zintegrowana z produktami Meta w ciągu kilku lat. To kolejny schodek, na który Zuckerberg próbuje się wspiąć promując metaverse oraz środowisko różnych, wirtualnych światów. 

Pierwotnie koncepcja technologii śledzenia palców pochodziła od CTRL Labs, nowojorskiego startupu przejętego przez Facebooka pod koniec 2019 roku. CTRL Labs badało ten pomysł od co najmniej 2015 roku. Thomas Reardon, dyrektor generalny i współzałożyciel CTRL Labs obecnie odpowiada za kontynuację badania tego typu rozwiązań w Meta.

Jak działa sama opaska?

Obecne zestawy słuchawkowe AR i VR, takie jak Meta Quest i Apple Vision Pro, wykorzystują metody optyczne do śledzenia palców. Metody te mają jednak ograniczenia pod względem dokładności i opóźnień, a także zmagają się z pracą w słabym oświetleniu czy też okluzją. Podejście Meta, które obejmuje elektromiografię, oferuje bardziej zaawansowane rozwiązanie. Technika ta wykrywa sygnały nerwowe wysyłane z mózgu do palców przez nadgarstek. Dzięki temu, Meta może być w stanie zaoferować niemal idealną dokładność, mniejsze opóźnienia i skuteczność działania w różnych warunkach oświetleniowych. Bez przeszkód ze strony okluzji. W 2021 roku Reardon twierdził, iż osiągnął przełom w dekodowaniu aktywności poszczególnych neuronów, zapewniając potencjalnie niezrównaną kontrolę człowieka nad maszynami.

Nowy sposób kontroli headsetów

Wysoka niezawodność i precyzja opaski neuronowej Meta może zmienić sposób interakcji użytkowników ze złożonymi interfejsami. Pozwala ona na drobne ruchy ręką, nawet gdy dłoń spoczywa na kolanach, co czyni ją idealną metodą wprowadzania danych dla okularów AR i zestawów słuchawkowych.

Wkrótce po tym, jak Apple wprowadziło na rynek Vision Pro, wykorzystujące połączenie śledzenia oka i palca optycznego, Zuckerberg ogłosił własną innowacyjną metodę wprowadzania danych. Podczas gdy system Apple umożliwia podstawowe interakcje, takie jak wybieranie i klikanie, opaska neuronowa Meta może pozwolić na bardziej skomplikowane manipulacje w różnych scenariuszach, przypominając w tym wszystkim pracę myszy komputerowej. Co więcej, Meta zasugerowała możliwość emulacji klawiatury na płaskiej powierzchni w okolicach 2028 roku.

Wewnętrzny roadmap Meta z początku 2023 roku, ujawnia plany wydania opaski neuronowej wraz z inteligentnymi okularami Ray-Ban trzeciej generacji w okolicach 2025 roku. Ta roadmapa sugerowała dwie wersje opaski na rękę: jedną skoncentrowaną wyłącznie na danych neuronowych i drugą z wyświetlaczem i kamerą, działającą jak smartwatch. Ponadto analitycy oczekują, iż że opaska drugiej generacji będzie głównym urządzeniem wejściowym dla prawdziwych okularów AR firmy Meta, których premiera zaplanowana jest na 2027 rok.  

Warto jednak pamiętać, że te plany mogły zmienić się od momentu wycieku. 

źródło: YouTube / fot. Unsplash.com

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.