Mężczyzna chciał przemycić do Chin 84 dyski SSD, chowając je w hulajnodze

Anna BorzęckaSkomentuj
Mężczyzna chciał przemycić do Chin 84 dyski SSD, chowając je w hulajnodze
Pracownicy służby celnej stacjonujący na granicy Chin mają ciekawe życie. Regularnie mają oni bowiem do czynienia z dość absurdalnymi próbami przemytu. Słyszeliśmy już na przykład o kobiecie, która chciała przemycić do Chin 200 procesorów w fałszywym brzuchu ciążowym, mężczyźnie, który chciał przemycić niemal 100 iPhone’ów oklejonych wokół ciała czy próbie przemytu błędnie oznaczonej partii 5840 kart graficznych XFX AMD Radeon.

Teraz w Chinach doszło do kolejnej zabawnej, nieudanej próby przemytu. Pewien mężczyzna chciał wwieźć do Państwa Środka 84 dyski SSD ukryte wewnątrz… elektrycznej hulajnogi.

Przemyt z użyciem hulajnogi

3 marca podejrzenia celników na przejściu granicznym Guangdong-Makau wzbudził pewien nerwowy pasażer, który próbował przepchnąć elektryczną hulajnogę Yadea KS przez przejście bez deklaracji oclenia. Zatrzymali więc go i zażądali prześwietlenia hulajnogi promieniami rentgenowskimi. Dla przypomnienia, Makau to jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej.

dyski-przemyt-1

Przemytnik próbował wwieźć do Chin dyski SSD ukryte w hulajnodze. | Źródło: Chińska Generalna Administracja Celna

Okazało się, że podejrzenia były słuszne. W przedniej ramie hulajnogi ukryte były bowiem jakieś obiekty. Po rozłożeniu ramy dowiedzieli się, że tymi obiektami były 84 dyski SSD NVMe marki Kingston.

dyski-przemyt-2
Dyski SSD wyciągnięte z hulajnogi przez chińskich celników. | Źródło: Chińska Generalna Administracja Celna

Chytry traci dwa razy

Co ciekawe, przemycanie przedmiotów do Chin wewnątrz elektrycznych hulajnóg jest procederem spotykanym podobno dość często. Z reguły jednak ludzie chowają przemycane przedmioty wewnątrz atrapy baterii tego sprzętu, która zastępuje prawdziwą baterię. Prawdopodobnie inicjator omawianej nieudanej próby przemytu zamierzał wypróbować nową metodę, jednakże przechytrzył go stary, dobry „rentgen”.

Dlaczego o przemycie na Chińskiej granicy słyszy się tak często? Ma to związek w podatkami. Urządzenia elektroniczne ze względu na podatki są w Hong Kongu i w Makau znacznie tańsze niż w Chinach. Na tych różnicach przemytnicy próbują skorzystać.

Nie wiadomo, co stało się z przemytnikiem przyłapanym na próbie przemytu dysków SSD na chińskiej granicy na początku Marca. Prawdopodobnie został aresztowany i grozi mu kilka lat więzienia.

Źródło: Chińska Generalna Administracja Celna, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.