Mnóstwo osób spędza urlop, gapiąc się w smartfony. I dorośli, i dzieci

Anna BorzęckaSkomentuj
Mnóstwo osób spędza urlop, gapiąc się w smartfony. I dorośli, i dzieci
Wakacyjny urlop może być świetnym momentem na to, aby odpocząć od elektroniki. Tymczasem okazuje się, że większość osób podczas wakacji wyciąga smartfona od 2 do 5 razy na godzinę, a zatem nawet 80 razy dziennie. Co gorsza, wiele z nich nie jest w stanie oderwać się na czas wypoczynku od smartfonów służbowych. Wskazują na to badania przeprowadzone wśród amerykańskich użytkowników.

Wakacje, ale nie od smartfonu

Według wspomnianych badań aż 71 procent respondentów podczas wakacji zerka na swój telefon od 2 do 5 razy na godzinę. Z kolei 10 procent sięga po smartfon aż 10 razy na godzinę. 27% badanych jest w stanie wytrzymać od telefonu od jednej do dwóch godzin, a co piąta osoba może się powstrzymać od zerkania na telefon zaledwie na trzydzieści do sześćdziesięciu minut.

Co ciekawe, całkiem sporo osób zdaje sobie sprawę z tego, że korzysta z telefonu w trakcie wakacji zdecydowanie zbyt często. 58% badanych żałowało, że podczas ostatniego urlopu nadużywało swojego smartfonu. Problem ten dotyczy jednak nie tylko dorosłych, ale również dzieci.

„Nie tylko dorośli nie potrafią oderwać się od technologii w trakcie wakacji. Dzieci także bardzo dużo czasu spędzają przed ekranem smartfona. Według danych Digital Care ponad ¼ najmłodszych używa go od 3 do 5 godzin dziennie. Więcej niż 5 godzin deklaruje z kolei 15 proc. Najwięcej, bo 44 proc. badanych wskazuje, że korzysta z telefonu od 1 do 3 godzina na dobę. To informacje, które uzyskaliśmy od rodziców dzieci w wieku od 5 lat.”, powiedziała Anna Kozłowska-Pietraszko, Corporate Communication Director w Digital Care.

Urlop z telefonem służbowym

Dzięki badaniu dowiedzieliśmy się również, że mnóstwo osób zabiera ze sobą na wakacje telefon służbowy i nawet jeśli ich pracodawca tego nie wymaga, odbiera służbowe telefony oraz odpowiada na służbowe maile i wiadomości. Aż 68% badanych używa służbowych smartfonów na urlopie, mimo że nie czuje się z tym komfortowo.

wakacje-ekran-2

Wiele osób zabiera ze sobą na urlop służbowy sprzęt. | Źródło: Unsplash/Anastasia Nelen

Chociaż korzystanie ze służbowych smartfonów w trakcie wakacji utrudniało ankietowanym odpoczynek i relaks, badani sięgali po te telefony ze względu na odczuwaną presję. Najzwyczajniej w świecie obawiali się konsekwencji 100-procentowego oderwania się od wszystkich swoich obowiązków na tydzień czy dwa.

Ogranicz czas spędzany przed smartfonem na wakacjach, bo warto

Jeżeli podczas urlopu będziesz sięgał po swój telefon raczej rzadko, będzie to dobre nie tylko dla Ciebie, ale również dla samego telefonu. Tobie łatwiej będzie odpocząć i oderwać się od codziennej rzeczywistości, a Twój smartfon będzie mniej podatny na potencjalne usterki i zalania.

Według danych Digital Care wyświetlacze są uszkadzane w smartfonach najczęściej, bo w aż 75% procentach sytuacji – albo sam (55 %) albo w towarzystwie innych części telefonu (20%). Tymczasem, wymiana wyświetlacza smartfonu to droga zabawa.

„Koszt wymiany zepsutego wyświetlacza w droższych modelach smartfonów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego oprócz etui czy szkła ochronnego, których używanie, jak wynika z naszych badań, deklaruje odpowiednio 64% i 61%, ważne jest, by wykupić usługę serwisową. Szczególnie że podane zabezpieczenia nie gwarantują uszkodzeń mechanicznych, a koszt usługi stanowi niewielki procent wartości urządzenia.”, dodała Anna Kozłowska-Pietraszko.

Ale jak oderwać się od smartonu podczas urlopu. Być może ułatwią Ci to takie usługi jak funkcja „Czas przed ekranem”, jeśli korzystasz ze smartfonu Apple z iOS, a także aplikacja Cyfrowa równowaga, jeśli korzystasz ze smartfonu z systemem Android. Oczywiście, przyda się też silna wola do samodzielnej walki z przyzwyczajeniem.

Źródło: Digital Care, fot. tyt. Digital Care

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.